Každý občan unie na ně tedy přispívá 1 eurem ročně, málokdo však ví, proč tato instituce vůbec existuje. Podle poslankyně Věcí veřejných Lenky Andrýsové, by evropské ambasády měly poskytovat občanům EU více služeb, včetně těch konzulárních.
Občanům EU by tak mohly pomoci, když na dovolené ztratí pas, nebo je okradou, při přírodních katastrofách, nehodách, závažných onemocněních, či omezení osobní svobody. „Evropská ambasáda by podle mě zvládla pomoci občanům unie v nouzi stejně dobře jako národní velvyslanectví. Prostředky na to má. Jen v letech 2014-2020 má k dispozici 70 miliard EUR. Tímto krokem by EU vyšla vstříc potřebám svých občanů,“ říká Lenka Andrýsová, která je místopředsedkyní Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny.
Možnost vydávání schengenských víz evropskou ambasádou by přiblížila služby i těm, kteří chtějí země EU navštívit. „Evropská velvyslanectví by se podle mě měla starat také o vydávání schengenských víz,“ komentuje rozšíření působnosti ESVA Lenka Andrýsová. „V případě, že by došlo k rozšíření služeb evropské ambasády o konzulární služby, národní zastupitelské úřady a ministerstva zahraničí by měly volnější ruce např. k silnějšímu prosazování ekonomických zájmů své země. Diplomaté by se ve svém čím dál tím omezenějším počtu mohli více soustředit na to, aby do své země přivedli více obchodů, či pracovních míst a věnovali klasickým diplomatickým aktivitám jako je prezentace jejich země či politický monitoring.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veciverejne.cz