Březina (KDU-ČSL): Marmeládové eurotažení Hamé nemělo šanci na úspěch

11.10.2012 8:18 | Zprávy

Potravinářská firma šla hlavou proti zdi. Existuje však jiná cesta. Po vzoru Rakouska chci dosáhnout výjimky z přísné evropské legislativy alespoň pro výrobky prodávané na území ČR.

Březina (KDU-ČSL): Marmeládové eurotažení Hamé nemělo šanci na úspěch
Foto: red
Popisek: Europoslanec Jan Březina

Roční úsilí Hamé dosáhnout možnosti používat onačení marmeláda pro své výrobky z jahod, meruněk a dalšího ovoce se zákonitě minulo účinkem, a tyto výrobky tak budou muset nadále nést označení džem. Hamé toho totiž chtěla dosáhnout tím, že by marmeládě jako výrobků z jahod a meruněk byl přiznán status zaručené tradiční speciality.

„EU nemohla uznat jako zaručenou tradiční specialitu něco, co je v rozporu s její platnou legislativou. Platná směrnice EU z roku 2001 totiž definuje marmeládu jako výrobek obsahující minimálně 20% podíl citrusových plodů. Přes tuto podmínku zkrátka v současné době nejede vlak“, upozorňuje europoslanec Březina s tím, změna této legislativy je nereálná. „Stávající definici marmelády si však žárlivě střeží jižanské státy EU, které citrusové ovoce pěstují, což jim dává konkurenční výhodu na jednotném trhu EU proti ostatním státům. Snaha změkčit definici marmelády v EU by tak prakticky jistě narazila na jejich blokační menšinu a tím by byla odsouzena k neúspěchu“, objasňuje Březina, který se ochranou tradičních potravinářských produktů dlouhodobě zabývá.

Jedinou reálnou možností by tak bylo po vzoru Rakouska sjednání výjimky z platné legislativy EU. „Při vyjednávání o vstupu do EU se pozornost soustředila na slivovici, rum a Českobudějovické pivo a marmeláda bohužel poněkud zapadla. Rakousku se přihodilo to samé, zaspání v době přistoupení k EU však napravilo a výjimku si sjednalo o deset let později. Těžilo přitom z toho, že komisařem pro zemědělství byl v té době Rakušan Fischler. Takovou výhodu my nyní nemáme a naše pozice je tak o to těžší. Rakouský příklad každopádně ukazuje, že opomenutím v době přistoupení k EU nemusí být vše ztraceno. Jsem přesvědčen, že s ohledem na ochranu domácí tradice používání označení marmeláda by stálo za to se o výjimku  pokusit, a to po vzoru Rakouska alespoň pro výrobky dodávané na domácí trh, které nejsou vyváženy do jiných členských států EU. Jsem připraven zahájit s Evropskou komisí jednání o udělení výjimky a vyzývám ke spolupráci na této iniciativě i ministerstvo zemědělství", uzavírá Březina.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz

Ing. Michaela Opltová byl položen dotaz

Zálohování PET lahví a plechovek

Můžete mi vysvětlit smysl zálohování? Kde berete jistotu, že se pak bude víc třídit? Co když třeba docílíte tak toho, že se možná budou víc třídit lahve a plechovky, které lidé budou kvůli zálohám vracet do obchodu, ale zbytek odpadu, přestanou třídit? A proč musím petky případně vracet neporušené? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Sbírka na drony a trhavinu pro Ukrajinu je „neřízená střela“

19:25 Vích (SPD): Sbírka na drony a trhavinu pro Ukrajinu je „neřízená střela“

Považuji současnou situaci na Ministerstvu obrany za neudržitelnou.