Čechlovský (ODS): Chceme více dětem zajistit život v přirozeném rodinném prostředí

02.02.2012 20:10 | Zprávy

Poslanecká sněmovna se dnes začala zabývat průlomovou novelou zákona o sociálně právní ochraně dětí, která má výrazně změnit podmínky pro náhradní rodinnou péči a vytvořit předpoklady pro to, aby se děti nedostávaly do ústavů.

Čechlovský (ODS): Chceme více dětem zajistit život v přirozeném rodinném prostředí
Foto: ods.cz
Popisek: Mgr. Jan Čechlovský

„Ústavní péče možná ve své době představovala pokrok, dnes ale jednoznačně převažuje snaha zajistit ohroženým dětem život v přirozeném nebo náhradním rodinném prostředí. Dosavadní systém v České republice negarantuje síť pro práci s rodinami, je rezortně roztříštěný a umožňuje různé postupy při ochraně dětí, založené často na intuitivních řešeních. V jeho důsledku máme vysoké počty dětí v ústavních zařízeních a výjimkou nejsou dlouho neřešené případy, kdy mediálně přetřásané kauzy jsou jen špičkou ledovce. Za to jsme právem kritizováni i ze zahraničí,“ uvedl zpravodaj zákona Jan Čechlovský.

Předkládaný zákon v souladu s programovým prohlášením vlády poprvé obsahuje podmínky pro systematickou práci s rodinami, zavádí pevné postupy a standardy kvality v systému péče o ohrožené děti a především vrací pěstounskou péči původnímu účelu. “Pěstounská péče neznamená skryté osvojení dítěte, ale má především zajistit dočasnou péči o děti, jejichž rodiče mají zcela nebo částečně zachována rodičovská práva,“ vysvětluje Čechlovský. V souvislosti s upřednostněním pěstounské péče před péčí ústavní je podle něj proto nezbytné profesionalizovat pěstounství a nastavit takové podmínky, které zajistí jeho kvalitní fungování ve prospěch dětí.

„Debata o sociálně právní ochraně dětí se doposud často omezovala pouze na zastánce a odpůrce rušení kojeneckých ústavů. V praxi je ale problém mnohem širší. Věřím, že po přečtení předlohy uznají zástupci obou táborů, že všechny typy péče vedle sebou mohou existovat současně. Nová koncepce péče o děti je postavena na práci s původní biologickou rodinou, se kterou pěstouni v praxi doposud obvykle nespolupracovali. Bude proto nutné změnit i jejich mentalitu a zajistit, aby byli na dočasnou péči o dítě dobře připravení,“ říká k zákonu Jaroslava Wenigerová. Podle ní by mělo být do tří let v České republice zhruba 700 pěstounských rodin. „Jednoznačně se chceme vyvarovat případům, kdy děti putují z jedné náhradní rodiny do druhé, jak se stávalo po transformaci péče o ohrožené děti například ve Velké Británii,“ dodává Wenigerová.

Detaily zákona se budou v následujících týdnech zabývat poslanci výboru pro sociální politiku a výboru pro zdravotnictví. Na zákon o sociálně právní ochraně dětí navazuje zákon o ústavní výchově. Tím se budou poslanci zabývat v příštím týdnu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Vlček: Úspěšně pokračujeme v modernizaci českého stavebnictví

7:17 Ministr Vlček: Úspěšně pokračujeme v modernizaci českého stavebnictví

Nižší náklady a rychlejší výstavba. Vláda schválila návrh zákona o správě informací o stavbě a vysta…