Evropský parlament má v této věci jen poradní hlas a hlavy států sedmadvacítky se navíc nemusejí jeho doporučením řídit. Přesto je vyjádření parlamentu formálně nutné.
Boje proti "výjimce" se ujal britský liberál Andrew Duff, ale dlouho se mu nedařilo výbor přesvědčit, že je potřeba již vyjednané a přislíbené přistoupení ČR k protokolu sabotovat. Poslední hlasování výboru 17. září dopadlo ve prospěch protokolu, Duff však výsledky okamžitě zpochybnil a hlasování se muselo opakovat.
"Málokdy se v Evropském parlamentu vidí tak zoufalý boj proti vůli jednoho členského státu," komentovala jednání výboru jeho členka Andrea Češková (ODS). "Nejprve byl poměr hlasů naprosto vyvážený, 11:11, a Duff tak musel zprávu přepracovat. Další hlasování již bylo ve prospěch protokolu, ale bylo z procedurálních důvodů napadeno a muselo se opakovat. A v úterý o pouhé dva hlasy zvítězila obstrukce a zpravodaj tak bude vypracovávat třetí zprávu v řadě. Bez ní nemůže ratifikace Protokolu pokračovat."
"Přistoupení k protokolu bylo navíc České republice přislíbeno na summitu hlav států v roce 2009 a od začátku nebyl sebemenší důvod o tom v Evropském parlamentu dále diskutovat nebo něco měnit," dodává Andrea Češková.
Evropská listina základních práv je podle ní plná vágních formulací, které budou teprve v budoucnu zpřesňovány a interpretovány Evropským soudním dvorem. "Nikdo nedokáže odhadnout, jak bude ESD rozhodovat, ale z jeho precedenční praxe jasně vyplývá spíše extenzivní přístup. Součástí našeho ústavního pořádku je naproti tomu mnohem precizněji a jasněji formulovaná Listina základních práv a svobod, která zajišťuje českým občanům dostatečnou ochranu," vysvětluje europoslankyně.
Občanští demokraté již dříve odsoudili snahu senátorů a europoslanců ČSSD sabotovat rozhodnutí Evropské rady a snižovat tak věrohodnost České republiky v Evropě, a jako lživý odmítli argument, že by „výjimka“ oslabila ochranu práv občanů České republiky. Kvůli zamítavému usnesení Senátu, ovládaného socialistickou většinou, svolal Evropský parlament v dubnu 2012 mimořádné setkání se zástupci obou komor Parlamentu ČR, aby se vysvětlilo, proč je mezinárodní závazek najednou částí domácí politické scény zpochybňován.
JUDr. Andrea Češková
poslankyně EP
místopředsedkyně místního sdružení
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ODS