Navíc, všechny tyto tři státy čelí velkým vnitřním potížím a Řecko je například ekonomicky nesoběstačné, natož aby bylo schopné efektivně kontrolovat své hranice. Českým občanům se může zdát, že problémy těchto středozemních zemí jsou nám cizí, ale opak je pravdou - italské hranice se dnes staly i těmi našimi.
Hlavním problémem je, že nemáme dostatečné fondy, abychom udrželi v plném provozu naše loďstvo a letectvo s 9ti tisíci vojáky, nasazenými v misích u našeho pobřeží», prohlásil Giuseppe De Giorgi, šéf generálního štábu italského námořnictva. Prakticky to znamená, že Itálii se nemusí vůbec podařit zadržet novou vlnu imigrantů a může tak dojít i k humanitární katastrofě. Situace je o to horší, že podle vyjádření italské vlády je očekáván ještě větší nápor, protože přistěhovalci dnes masivně neimigrují « jen » z ekonomických důvodů, ale nově kvůli válečným konfliktům, které vypukly v Sýrii, v Mali a ve Středoafrické republice. Dalším faktorem je, že Silvio Berlusconi podepsal dohodu s bývalým lybijským diktátorem Kaddáfim o tom, že výměnou za finanční podporu se Lybie zavazuje k větší kontrole svých hranic, které byly tradičně nejvíce využívány imigranty, odplouvajícími k evropským břehům. To ale po válce v Lybii a změně tamního režimu skončilo, a tato země se znovu stala volným průchodištěm vystěhovalců.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Simona Chytrová