Navíc, všechny tyto tři státy čelí velkým vnitřním potížím a Řecko je například ekonomicky nesoběstačné, natož aby bylo schopné efektivně kontrolovat své hranice. Českým občanům se může zdát, že problémy těchto středozemních zemí jsou nám cizí, ale opak je pravdou - italské hranice se dnes staly i těmi našimi.
Hlavním problémem je, že nemáme dostatečné fondy, abychom udrželi v plném provozu naše loďstvo a letectvo s 9ti tisíci vojáky, nasazenými v misích u našeho pobřeží», prohlásil Giuseppe De Giorgi, šéf generálního štábu italského námořnictva. Prakticky to znamená, že Itálii se nemusí vůbec podařit zadržet novou vlnu imigrantů a může tak dojít i k humanitární katastrofě. Situace je o to horší, že podle vyjádření italské vlády je očekáván ještě větší nápor, protože přistěhovalci dnes masivně neimigrují « jen » z ekonomických důvodů, ale nově kvůli válečným konfliktům, které vypukly v Sýrii, v Mali a ve Středoafrické republice. Dalším faktorem je, že Silvio Berlusconi podepsal dohodu s bývalým lybijským diktátorem Kaddáfim o tom, že výměnou za finanční podporu se Lybie zavazuje k větší kontrole svých hranic, které byly tradičně nejvíce využívány imigranty, odplouvajícími k evropským břehům. To ale po válce v Lybii a změně tamního režimu skončilo, a tato země se znovu stala volným průchodištěm vystěhovalců.
Denně čtu v novinách i na internetu, že bychom měli lépe chránit naši republiku před « nepřizpůsobivými » imigranty přicházejícimi z Afriky či Středního východu. Je to očividně velice populistické, ale já se raději pragmaticky ptám, kde doopravdy končí naše hranice ?
Vstupem do Evropské unie v roce 2004 jsme rovněž akceptovali vstup do Schengenského prostoru, který umožňuje volný obchod, ale také neomezený pohyb osob. Z Itálie, Řecka či Španělska k nám tudíž může přijít kdokoli, aniž by byl kontrolován. Je to fakt, který nám nemusí vždy vyhovovat, ale pro který jsme se dobrovolně zavázali, a jenž je využíván našimi podnikately, studenty, či jen obyčejnými českými občany, kteří chtějí svobodně cestovat. Problémy, které z toho naopak mohou vyplynout, bychom měli řešit společně na evropské politické scéně, tedy v Evropském parlamentu. EU by měla přidělit speciální dotace státům, které čelí masivnímu přílivu imigrantů, a které nejsou schopné zajistit kompletní ochranu hranic Unie, tedy i našich. Dále by se měly ostatní státy zapojit se svými armádními jednotkami do hlídkujících misí a koordinovat své akce s Evropskou agenturou pro řízení operativni spolupráce na vnějších hranicích členských států Evropské Unie (FRONTEX). Situace je vážná, a proto bychom měli jednat co nejrychleji, protože v sázce je nejen ochrana našich hranic, ale také životy přistěhovalců, kteří se pouštějí do nebezpečných odysseí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Simona Chytrová