Dolejš (KSČM): K českému podílu na pomoci Irsku

12.12.2010 10:54 | Zprávy

Snahu finančníků privatizovat své zisky a socializovat své ztráty je třeba odmítnout.

Dolejš (KSČM): K českému podílu na pomoci Irsku

Ecofin, tedy ministři financí EU, jednal nedávno o pomoci Irsku. Zvažují se přitom možnosti rozšíření této záchranné akce za rámec členských závazků EU. Z toho vyplývá i možnost přímé finační pomoci ČR, přesněji řečeno českých daňových poplatníků.

Irský stát  není schopen dostát svým garancím za nesplácené úvěry irských bank poskytované na spekulativní účely, a po řeckém vzoru mu proto začal hrozit státní bankrot. Této zemi má poskytnout půjčku vedle Mezinárodního měnového fondu také evropský záchranný fond, za který ručí EU svým rozpočtem. Zprostředkovaně za tuto půjčku tedy vlastně už dnes ručí i ČR jako plátce do evropského rozpočtu.  Pokud by byla pomoc rozšířena, mohlo by dojít paradoxně k tomu, že  v době škrtů se naši občané budou skládat na ochořelého irského tygra.

V této souvislosti je třeba zdůraznit, že je principiálně špatné, aby problém, který vyvolal zahraniční kapitál a finanční sektor, byl řešen na úkor daňových poplatníků  dalších zemí. Snahu finančníků privatizovat své zisky a socializovat své ztráty je třeba odmítnout. Soukromí investoři vyvolali svou nezodpovědností krizi a teď by rádi důsledky vyvezli do zahraničí. Ale i soukromí věřitelé by se měli podílet na restrukturalizaci dluhu.

Do řešení tohoto problému by se měl výrazně zapojit evropský finanční sektor jako takový. Zatěžovat dál bilance veřejných rozpočtů by bylo už neúnosné. Kasinový kapitalismus cynicky valí odpovědnost na jednotlivé členské státy eurozóny a ty se zase snaží převést tento tlak dál. Česká reprezentace v EU by na tyto tlaky neměla přistoupit. Česká pravice však naopak na riziku řeckého bankrotu zatím pouze přiživila svoji obhajobu rozpočtových škrtů.

Nyní se nabízí znovu oživit myšlenku na rozšíření financování evropského záchranného fondu o další zdroje a nejenom o evropské dluhopisy a garantování rozpočtem EU. Je tu již připravený projekt solidární bankovní daně, který ale pravicové vlády ČR odmítají. Systémově by do tohoto fondu mohla být směřována i tzv. Tobinova daň uvalená na nesmyslné a riskantní spekulativní přelévání kapitálu. Takový záchranný mechanismus pro druhou etapu finanční krize by měl lepší smysl. Má-li česká reprezentace zájem na obraně zájmů českých občanů, měla by se takové možnosti aktivně chopit.

Jiří Dolejš, poslanec PČR a stínový ministr KSČM pro resort financí

Více:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Dolejš - profil

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pošarová (SPD): Fico je skutečný lídr - vyděračům se neustupuje

22:14 Pošarová (SPD): Fico je skutečný lídr - vyděračům se neustupuje

Robert Fico se uskutečněním bleskové předvánoční návštěvy v Moskvě zachoval jako premiér suverénního…