Gajdůšková (ČSSD): Zvýšení kreditu ČR v EU je zájmem nás všech

14.01.2012 13:39 | Zprávy

Reakce místopředsedkyně Senátu P ČR Aleny Gajdůškové na dnešní vyjádření předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga v Lidových novinách a na prohlášení prezidenta Václava Klause o fiskální unii.

Gajdůšková (ČSSD): Zvýšení kreditu ČR v EU je zájmem nás všech
Foto: senat.cz
Popisek: První místopředsedkyně Senátu za ČSSD Alena Gajdůšková

„Jsem velice ráda, že se z vládních řad objevila, z dlouhodobého hlediska pro Českou republiku a české občany racionální pozice ve vztahu k Evropské unii. Být v hlavním proudu evropské integrace je bytostným zájmem České republiky a to nejen z ekonomického hlediska,“ říká místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková v reakci na dnešní vyjádření  předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga v Lidových novinách.

Jedním z motivů Sametové revoluce byla podle Gajdůškové právě touha stát se součástí demokratického civilizovaného světa a Evropy. Evropská unie jako největší mírový projekt v dějinách lidstva, zajišťuje svým občanům největší kvalitu života na světě.

„Mělo by být v zájmu nás všech bez ohledu na politickou příslušnost, aby ČR byla brána jako skutečně vážný partner pro vyjednávání, aby ČR zvýšila svůj kredit mezi členskými zeměmi EU, a to také tím, že jednou dojednané smlouvy, jednou dojednaná pravidla pro nás platí a my je respektujeme,“ zdůrazňuje Gajdůšková.

Senát PČR včera na své 15. schůzi přijal této Úmluvě právě na návrh Gajdůškové usnesení, kterým žádá premiéra Petra Nečase, aby pravidelně až do podpisu Fiskální úmluvy projednával v Senátu Parlamentu ČR stav její přípravy a seznamoval senátory na každé schůzi s pozici Vlády ČR při těchto jednáních tak, aby „mandát české vlády vycházel z politického konsenzu potřebného k vydání souhlasu s ratifikací Fiskální úmluvy v obou komorách Parlamentu ČR“.

Gajdůšková je přesvědčena, že vláda rozpočtové odpovědnosti by měla být první, která bude usilovat o dodržování pravidel pro zdravé veřejné finance a odmítaní těchto pravidel, které jsou relativně z pohledu z ČR volné a dosažitelné bez větších újmy je docela prapodivný postoj. Byla to vláda ČR, která požadovala striktní dodržování bývalého Paktu stability, což jsou přesně ta kriteria, která dneska mají byt zakotvena v této Fiskální úmluvě.

„Pan prezident Klaus by si měl znovu přečíst nález Ústavního soudu, než začne vyhrožovat s tím, že podepíše či nepodepíše smlouvu, s jejíž ratifikací vydal souhlas parlament. ÚS konstatoval, že pokud obě komory Parlamentu ČR vydají souhlas s ratifikací mezinárodní smlouvy, tak to už není rozhodnutím prezidenta. Respektovat vůli Parlamentu je povinnost vyplývající z jeho úřadu daná Ústavou ČR. Zdá se asi, že pan prezident se rozhodl zkrátit svůj mandát,“ uvedla Gajdůšková v reakci na prohlášení prezidenta Václava Klause.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zahradil (ODS): Lampasáci mají jen dvě možnosti

14:07 Zahradil (ODS): Lampasáci mají jen dvě možnosti

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na neshody ministryně obrany Jany Černochové a náčelní…