Grospič (KSČM): Drábkovo právo na stávku

04.02.2012 21:50 | Zprávy

Ministr sociálních věcí Jaromír Drábek se rozhodl, že za problémy s vyplácením dávek potrestá některé úřadníky centrálního úřadu práce a svého ministerstva.

Grospič (KSČM): Drábkovo právo na stávku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09

Je to jeho odpověď české veřejnosti a zaměstnancům úřadů práce, požadujících prostřednictvím odborů jeho odstoupení z funkce ministra, jak se hodlá vypořádat s katastrofálním způsobem realizace vládní sociální reformy.

V tichosti, na pozadí dopadů skandální ožebračující sociální reformy, oprášil ministr J. Drábek tzv. „potřebu“ zákonné úpravy práva na stávku. Úvahy a varovné signály od politiků z řad ODS a TOP 09 na regulaci práva na stávku se objevily už v červnu roku 2011 v souvislosti se stávkou organizovanou Koalicí dopravních odborových svazů. Ministr financí Miroslav Kalousek se dokonce snažil soudní cestou připravované stávce zabránit a městský soud v Praze skutečně aktivně formou předběžného opatření zpochybnil oznámení o stávce. Kuriózní bylo i doručení tohoto předběžného opatření zástupcům odborových svazů při jednání na úřadu vlády. Odborové svazy v dopravě stávku posunuly a předběžné opatření soudní cestou napadly. Je třeba zdůraznit, že - již ve vší tichosti - daly později soudy za pravdu odborům, nikoliv výkladu ministra financí a vlády. Nebylo náhodou, že aktivní role při omezení práva na stávku se proto ujali ministři za konzervativní pravicovou stranu TOP 09.

Nelze pochybovat, že vláda a česká pravice si dnes vyhodnocují dopady svých protilidových reforem. Mají obavy z nepříznivého ekonomického vývoje a růstu sociálního napětí. To je vede k posilování autoritativních institutů své moci a přijímání takových zákonných pojistek, které jim v případě potřeby umožní omezit „nepohodlná“ ústavní práva. Mezi ně z pohledu koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných patří i právo na stávku. V této souvislosti je třeba zmínit, že právo na stávku je v českém právním řádu upraveno v čl. 27 odst. 4 Listiny základních práv a svobod jako právo hospodářské, sociální a kulturní. Je vázáno na Úmluvu Mezinárodní organizace práce č.87/1948 o svobodách sdružování a ochraně práva odborově se sdružovat a také na Mezinárodní pakt o hospodářských, sociálních a kulturních právech č.120/1976 Sb. Pouze právo na stávku v případě nedohody při kolektivním vyjednávání má v našem právním řádu zvláštní úpravu obsaženou v zákoně č.2/1991 Sb., o kolektivním vyjednávání. Pokus Jaromíra Drábka a vlády ČR zákonem upravit i jiné případy výkonu práva na stávku je krokem k faktickému omezení tohoto práva. Z pohledu naplnění Listiny základních práv a svobod je pro KSČM takový krok nepřijatelný.

Reakce odborů byla sice odmítavá, ale zdrženlivá. Jde však o podstatnou věc. Postavení odborů je stále omezováno, novela Zákoníku práce jej opětovně zhoršila. Dosáhne-li vláda omezení realizace práva na stávku, bude přímo nakročeno k následné kriminalizaci nejen nesouhlasných projevů s vládní politikou, ale i při obhajobě zaměstnaneckých práv, např. i práva na mzdu. Pozvolné změny ústavního systému, omezení parlamentní demokracie, posílení pravomocí vlády a prezidenta, omezení pro občany v naplňování základních ústavních právm to vše je součástí účelové politiky současné Nečasovy vlády. Pravice neskrývá své vykročení k autoritářskému režimu. Od něj je však jen krok k extrémním projevům fašizace. To je z našeho pohledu nepřijatelné. Ministr práce a sociálních věcí by měl práva obsažená v Listině základních práv a svobod chránit a naplňovat, nikoliv je aktivně likvidovat.

Stanislav GROSPIČ, místopředseda ÚV KSČM a poslanec PČR

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!