Grospič (KSČM): Vládní finanční odpovědnost

10.10.2012 21:40 | Zprávy

Vyjádření poslance a místopředsedy Ústavně právního výboru PS PČR S. Grospiče k vládnímu návrhu tzv. finanční ústavy.

Grospič (KSČM): Vládní finanční odpovědnost
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

Ve středu 10. října vláda schválila návrh ústavního zákona o rozpočtové odpovědnosti. Podstatou tohoto vládního návrhu je zřízení dalšího úřadu, tzv. finančního ústavu pod názvem Národní rozpočtové rady. Ten by měl pro vládu hlídat poměr veřejného a státního dluhu k hrubému domácímu produktu a "včas" šlápnout na dluhovou brzdu. Vláda počítá s tím, že nový úřad si vyžádá náklady ve výši cca 50 milionu Kč. Stoupne-li veřejný dluh na 50 a více procent v poměru k HDP, bude muset vláda požádat Poslaneckou sněmovnu neprodleně o vyslovení důvěry. Již při překročení veřejného dluhu 40 % HDP by vláda měla přijmout první aktivní opatření. Celý návrh tohoto ústavního zákona, tzv. finanční ústavy, budí řadu otázek právního, ekonomického a morálního charakteru. Především jsem si připomněl výrok ministra financí Kalouska z roku 2008 v Topolánkově vládě. Když se v Poslanecké sněmovně na podzim zmiňovaného roku probíraly prvé dopady hospodářské krize a Topolánkův reformní „batoh“, vyjádřil se v tom smyslu, že hospodářskou krizi a veřejný dluh nijak nelze ovlivnit ani zmírnit, musí prostě odeznít a lze pouze nekonečně omezovat státní mandatorní výdaje. Vláda se návrhem finanční ústavy dostává do roviny fatalistického vnímání krize, veřejného a státního dluhu. Je velice smutné, že k překonání stavu fatalistické nečinnosti nepotřebuje reálné ekonomické ukazatele, ale tzv. druhou "finanční" ústavu a příslušnou instituci. Naskýtá se i otázka vztahu vlády a rozpočtové odpovědnosti k nijak neregulovanému tržnímu hospodářství, kde instituce veřejného vlastnictví státu, krajů a obcí i v takových oblastech, jako jsou zdravotnictví, sociální oblast a školství, je neustále snižována.

Je třeba vnímat vazby navrženého ústavního zákona na Ústavu, postavení vlády a parlamentu, jejich vzájemné kompetence a odpovědnost. Vysoce problematický bude vztah vlády, ČNB a Národní rozpočtové rady. Přitom otázka ČNB a  způsob obsazování její bankovní rady je i dnes vděčným politickým tématem. Vládní návrh má řadu právních nedostatků a vad. Nabízí se proto pohled, že se lidem má pouze předhodit nutnost finanční ústavy jako "pravá" příčina dluhů a ekonomických problému. Ve skutečnosti se tím výrazně sníží odpovědnost vlády za hospodaření s veřejným majetkem a zrychlí se proces jeho další privatizace. Veřejný dluh dnes činí 1 bilion 688 milionu Kč, poměr k HDP činí již dnes 44 % a vláda nic konkrétního, kromě ořezávání mandatorních výdajů, nečiní a čeká, až krize prostě pomine. Z jiného úhlu pohledu to však také může být výrazně promyšlený tah nadnárodních bank s cílem ještě více si prosadit kontrolu nad rozpočty národních států Evropské unie.

Stanislav Grospič, poslanec a místopředseda Ústavně právního výboru PS PČR

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Ing. Michaela Opltová byl položen dotaz

Zálohování PET lahví a plechovek

Můžete mi vysvětlit smysl zálohování? Kde berete jistotu, že se pak bude víc třídit? Co když třeba docílíte tak toho, že se možná budou víc třídit lahve a plechovky, které lidé budou kvůli zálohám vracet do obchodu, ale zbytek odpadu, přestanou třídit? A proč musím petky případně vracet neporušené? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Sbírka na drony a trhavinu pro Ukrajinu je „neřízená střela“

19:25 Vích (SPD): Sbírka na drony a trhavinu pro Ukrajinu je „neřízená střela“

Považuji současnou situaci na Ministerstvu obrany za neudržitelnou.