Hubáčková (KSČM): Ústupek od školného vítáme, ale jsme ve střehu

28.02.2012 6:40 | Zprávy

Vyjádření poslankyně Parlamentu ČR Gabriely Hubáčkové k ústupku mnistra Dobeše od školného na vysokých školách.

Hubáčková (KSČM): Ústupek od školného vítáme, ale jsme ve střehu
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

Fakt, že ministr Dobeš couvl od školného, je bezesporu důležitým úspěchem. KSČM, která od počátku odmítala školné na vysokých školách jako zásah do rovného práva občanů na vzdělání, tento výsledek vítá. Podařilo se ho dosáhnout díky jednotnému a hlasitému odporu občanů, zejména akademické obce i studentů vysokých škol. Jejich postup může být inspirací pro další skupiny občanů postižené asociálními reformami Nečasovy vlády.

Je zřejmé, že ministr ustoupil, protože musel. Pokud by trval na školném, žádné dohody s vysokými školami by nedosáhl a jeho už tak vratká pozice by se podlomila zcela.

Po zkušenostech s touto vládou ale nevěříme, že by tento krok byl tak vstřícný, jak se má zdát. Za prvé, vyjádření ministra o potřebě vázat prostředky pro VŠ na kvalitu výuky zní sice dobře, ale může se za ním skrývat snaha celkově „očesat“ neposlušným vysokým školám prostředky na provoz. A za druhé, úvaha o placení za jakékoli prodloužení studia, včetně dosud bezplatného až ročního termínu, naznačuje, že ministr hodlá peníze ze studentů dostat jinou formou. Pokud by to postihlo jen tzv. věčné studenty, nejsme proti. Ale z kategorických výroků ministra se zdá, že zřejmě nehodlá brát v úvahu ani závažné sociální důvody krátkého prodloužení studia, jako je např. vážná nemoc či rodičovství, a s tím bychom nesouhlasili. Podle našeho názoru je proto nezbytné zůstat ve střehu.

Vůbec by nás nepřekvapilo, kdyby se následovně MŠMT např. znovu vytasilo s návrhem na tzv. zápisné, které jen jinou formou školného, či s nějakým jiným obdobným poplatkem. Toto podezření mj. budí i populistické tvrzení ministra o nespravedlnosti bezplatného vysokoškolského studia pro lidi bez tohoto vzdělání, kterým povzbuzuje lidskou závist a snaží se proti sobě poštvat různé skupiny občanů. Jde však o právo na rovný přístup ke vzdělání, které se týká všech lidí. I ten, kdo sám toto právo nevyužil, musí mít zájem, aby platilo pro jeho děti, až se budou rozhodovat o své budoucnosti. .  

Gabriela Hubáčková, poslankyně Parlamentu ČR

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…