John (VV): Armádní nákupy zavánějí. Co na to politici?

25.02.2010 17:37 | Zprávy

Zastavme nákupy vojenské techniky a změňme zákon o veřejných zakázkách.

John (VV): Armádní nákupy zavánějí. Co na to politici?

S blížícími se volbami strany halasně slibují, jak po vyhraných volbách konečně rázně zatočí s korupcí. S návrhy se předhánějí obě největší strany. Byl by to férový slib, kdyby představitelé obou těchto stran nebyli namočeni do podivných armádních obchodů, ve kterých kromě ministerstev figurují finanční i soukromé společnosti.

Žádná z velkých stran proti těmto nákupům neprotestuje a nepoužívá je ve volební kampani - jediné vysvětlení je, že špičky parlamentních stran spolupracují a z těchto zakázek profitují.

Aktuální kauza Pandury rozhodně není jedinou armádní zakázkou, která si zaslouží pozornost. Podezření vyvolává i nákup, ve kterém kromě ministra Bartáka figurují společnosti Omnipol a Penta.

K tématu:

Topolánek (ODS): Prohlášení ke kauze Pandurů 

Jiří Paroubek (ČSSD): Nemáme se čeho obávat

CAUSA CASA - do čí kasy?

Armádní zakázka má do roku 2013 schválený objem prostředků téměř 4 miliardy korun. Omnipol (spojený se jménem Richarda Hávy, přítelem M. Kalouska z TOP09), který spolupracuje se skupinou Penta (Marek Dospiva), usiluje o zajištění ofsetových programů pro AERO Vodochody (vlastník: Penta). Ofsety jsou spojovány s nákupem letadel CASA C-295 pro Armádu ČR (zajišťuje Omnipol).

Omnipol zastoupený Richardem Hávou se tak snaží zavázat a donutit zahraniční partnery, aby vyšli vstříc Pentě a Aeru Vodochody. Zároveň usiluje o to, aby ministerstvo obrany zakázku a ofsety pro Aero provázalo.  Proto se v posledních měsících na ose Háva, Dospiva a Barták velmi intenzivně jednalo.  V Aeru Vodochody se v této věci angažuje Jiří Sauer, executive viceprezident pro zbrojní program Aera.

Obchod s letadly CASA - C 295 je obsahem memoranda o porozumění mezi MOČR a společnosti EADS-CASA, které za českou stranu v roce 2008 podepisoval tehdejší náměstek ministryně obrany a současný ministr obrany Martin Barták 23. dubna 2008.

„Nákup letounů proběhl - jak již je v této zemi neblahým zvykem - bez výběrového řízení. Potenciálními uchazeči byla španělská CASA a italská Alenia. Místo výběrového řízení ministerstvo obrany a vláda Mirka Topolánka oslovila přímo společnost CASA. Výsledkem jednání je kontrakt, kde na straně jedné CASA dodá 4 ks strojů C-295 a na druhé straně Česká republika zaplatí 3,6 miliard korun a dodá dva používané cvičné stroje L- 159 T1. V kontraktu není vyčíslena českých strojů L-159, a tak daňový poplatník neví, kolik za dopravní letouny zaplatil. Zprostředkovatelem je společnost Omnipol, která v 90. letech figurovala ve výměně MIGů za vrtulníky Sokol," řekl předseda strany Věci veřejné Radek John.

Nákup pistolí Glock

Již čtvrtou dodávku zbraní pro armádu ČR získala MPI CZ, dříve M.P.I. Trading Ivana Smrže. Tisíc pistolí Glock  dodá armádě za 15.25 milionu korun. Munici pak dodává armádě MPI Group, kterou Michal Smrž, bratr Ivana. Náhoda?

Zakázku na Glocky, stejně jako tři předchozí, získala MPI v tendrech s pouze jediným soutěžícím, kterým byla ona sama.

„Jak zjistila média, ministr Barták nákup bez výběrového řízení odůvodnil tím, že tyto pistole rakouské výroby byly levnější než srovnatelné české. Média pátrala dále a vyšlo najevo, že ministerstvo v daném období žádné české pistole nepoptávala. Lhal tedy pan ministr - a potom proč -  nebo neví, co se děje na jeho ministerstvu?" ptá se John.

 

Podivné nákupy ministra Bartáka

 Čilé aktivity lobbistických skupin stejně jako mimořádnou vstřícnost ministra Bartáka vůči jejich požadavkům potvrzuje i poslanec za ČSSD Antonín Seďa. Připustil ale, a Věci veřejné pro to mají důkaz, že „... netvrdím, že v tom (armádní zakázky) nejsou někteří  členové ČSSD namočeni. Důkazy nemám, ale indicie ano (...)."

O tom, že nakupování je ministrovou oblíbenou kratochvílí, svědčí následující seznam dalších plánovaných nákupů:

-    Nákup vozidel DINGO II a IVECO MLV (bez výběrového řízení, firma MPI Groups) za 1 miliardu korun

-     Kontrakt na 120 vozidel IVECO MLV za téměř 5 miliard korun

-    Objednávka 2 bezpilotních letounů Skylark II (bez výběrového řízení, firma MPI Groups) za 50 milionů

-     Objednávka 2 ks bezpilotních letounů RAVEN RQ- 11

-     Příprava výběrového řízení na výměnu automatických pušek

 „Velmi zvláštní je to, že ačkoli teď všechny strany křičí, jak zatočí s korupcí, tak žádná neprotestuje ani proti jedné ze zmíněných zakázek. To nás vede k názoru, že v těchto podivných obchodech mají prsty. A není to nereálné - u kontraktů předražených o 100%  tak při objemu zakázek 25 miliard „zmizelo" přes 10 miliard korun. "  podotkl Radek John.

Věci veřejné proto žádají okamžité zastavení nákupů vojenské techniky, změnu zákona o zadávání veřejných zakázek a přijetí zvláštního paragrafu v zákoně o veřejných zakázkách.

„To, jak se k této výzvě postaví představitelé současných parlamentních stran, bude poměrně jasným sdělením pro nás i pro veřejnost," uzavřel předseda VV Radek John.

ZDE ohodnoťte Věci veřejné

Foto: Army.cz

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klán (KSČM): Fialova vláda je nejlepší na věčné časy

6:03 Klán (KSČM): Fialova vláda je nejlepší na věčné časy

Milí spoluobčané, je čas si připomenout, že žijeme v éře, která bude jednou zlatým písmem zapsána do…