John: Zákon proti praní špinavých peněz označila vláda za neústavní

25.07.2012 17:20 | Zprávy

Vláda odmítla návrh zákona Věcí veřejných proti šedé ekonomice.

John: Zákon proti praní špinavých peněz označila vláda za neústavní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radek John

Mezi klíčovými normami, které se Věci veřejné snažily prosadit vlastní poslaneckou iniciativou, je i zákon o povinném přiznání k registrovanému majetku. Návrh posoudila vláda a odmítla ho. „Je to špatná zpráva pro občany, protože tento zákon měl sloužit k omezení šedé ekonomiky a ke zvýšení transparentnosti podnikatelského prostředí,“ komentuje závěr dnešního jednání kabinetu předseda strany Radek John.

Návrh zákona se snažil postihnout ilegální příjmy před “vypráním“ prostřednictvím nabytí registrovaného majetku. V jeho hledáčku byly výhradně finanční zdroje z korupce a z kriminální činnosti, například z výrob a distribuce drog či hazardu. „Šlo o nástroj, který by účinně zabránil legalizaci příjmů z nezdaněného nebo neoprávněně získaného majetku. V praxi by znamenal povinnost prokazovat zdroj příjmu k zakoupení nemovitostí v hodnotě nad 20 milionů korun v uplynulých deseti letech, u ostatních forem registrovaného majetku v hodnotě nad 5 miliónů korun. Majetek, u kterého by orgány činné v trestním řízení prokázaly, že nepochází z legálních příjmů, by pak propadl státu. V našem návrhu jsme se inspirovali v zahraničí,“ uvádí Radek John.

Vláda předlohu poslanců VV odmítla s tím, že zátěž, kterou by údajně znamenala, by byla vyšší než její výsledný efekt. „Sice by zpočátku došlo ke zvýšení administrativních nákladů o zhruba 100 miliónů korun, ale  na druhou stranu by námi navržený zákon pomohl zabránit daňovým únikům i praní špinavých peněz v mnohonásobně vyšším řádu. Ve svém důsledku by vedl k vyššímu výběru daní, a to v řádu miliard korun. Nemluvě o morálním dopadu na společnost,“ argumentuje John a odmítá i označení normy za neústavní. „Jde pouze o laciné balamucení veřejnosti. Návrh jsme postavili tak, abychom neobtěžovali většinu občanů této země. Podobný zákon navíc platí nejen v Norsku, Francii a ve Švýcarsku, ale nedávno ho schválilo i sousední Slovensko a funguje,“ dodává předseda Věcí veřejných.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová (SOCDEM): Propad reálných mezd o 10 procent, největší zchudnutí za posledních 25 let

7:04 Maláčová (SOCDEM): Propad reálných mezd o 10 procent, největší zchudnutí za posledních 25 let

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k chudnutí ČR.