John: Zákon proti praní špinavých peněz označila vláda za neústavní

25.07.2012 17:20 | Zprávy

Vláda odmítla návrh zákona Věcí veřejných proti šedé ekonomice.

John: Zákon proti praní špinavých peněz označila vláda za neústavní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radek John

Mezi klíčovými normami, které se Věci veřejné snažily prosadit vlastní poslaneckou iniciativou, je i zákon o povinném přiznání k registrovanému majetku. Návrh posoudila vláda a odmítla ho. „Je to špatná zpráva pro občany, protože tento zákon měl sloužit k omezení šedé ekonomiky a ke zvýšení transparentnosti podnikatelského prostředí,“ komentuje závěr dnešního jednání kabinetu předseda strany Radek John.

Návrh zákona se snažil postihnout ilegální příjmy před “vypráním“ prostřednictvím nabytí registrovaného majetku. V jeho hledáčku byly výhradně finanční zdroje z korupce a z kriminální činnosti, například z výrob a distribuce drog či hazardu. „Šlo o nástroj, který by účinně zabránil legalizaci příjmů z nezdaněného nebo neoprávněně získaného majetku. V praxi by znamenal povinnost prokazovat zdroj příjmu k zakoupení nemovitostí v hodnotě nad 20 milionů korun v uplynulých deseti letech, u ostatních forem registrovaného majetku v hodnotě nad 5 miliónů korun. Majetek, u kterého by orgány činné v trestním řízení prokázaly, že nepochází z legálních příjmů, by pak propadl státu. V našem návrhu jsme se inspirovali v zahraničí,“ uvádí Radek John.

Vláda předlohu poslanců VV odmítla s tím, že zátěž, kterou by údajně znamenala, by byla vyšší než její výsledný efekt. „Sice by zpočátku došlo ke zvýšení administrativních nákladů o zhruba 100 miliónů korun, ale  na druhou stranu by námi navržený zákon pomohl zabránit daňovým únikům i praní špinavých peněz v mnohonásobně vyšším řádu. Ve svém důsledku by vedl k vyššímu výběru daní, a to v řádu miliard korun. Nemluvě o morálním dopadu na společnost,“ argumentuje John a odmítá i označení normy za neústavní. „Jde pouze o laciné balamucení veřejnosti. Návrh jsme postavili tak, abychom neobtěžovali většinu občanů této země. Podobný zákon navíc platí nejen v Norsku, Francii a ve Švýcarsku, ale nedávno ho schválilo i sousední Slovensko a funguje,“ dodává předseda Věcí veřejných.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Půta: Soudce řekl, že jsem vinen. Nemůžu tomu uvěřit. Odvolám se

10:04 Hejtman Půta: Soudce řekl, že jsem vinen. Nemůžu tomu uvěřit. Odvolám se

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozsudku soudu nad kauzou korupčního jednání Martin…