Nová podoba tohoto zákona má zajistit zjednodušení stavebního řízení tím, že jeden úřad vydá jedno rozhodnutí a bude vše vyřešeno. Dále už nebude muset být stavební povolení na stavby do určité velikosti - jako například skleníky, garáže atd. To stanoví zákon. V původním návrhu, který k projednání dostala Poslanecká sněmovna, se vyskytovalo hodně sporných věcí. Tou nejvýraznější spornou věcí byl přesun kompetencí z malých stavebních úřadů na velké, což by v konečné fázi znamenalo likvidací místních stavebních úřadů. Tato nejvíce kontroverzní věc byla nakonec ze zákona vyškrtnuta a zůstává se u původní podoby - kompetence se přesouvat nebudou.
V současné době se zákon vrací ze Senátu zpět do Poslanecké sněmovny k novému projednání s pozměňovacími návrhy. Senát však vůbec v pozměňovacích návrzích neřeší výši správních poplatků spojených se stavebním řízením, které jsou v některých případech neúměrně vysoké. Kdo si tedy bude chtít postavit dům nebo chatu, musí počítat s vysokými částkami a sáhnout hlouběji do kapsy. Jako příklad uvedu dva druhy správního poplatku. Vydání stavebního povolení ke stavbě pro bydlení s více než 3 byty bude stát 10 000 Kč. Stejná částka bude u vydání regulačního plánu na žádost. U řady dalších správních poplatků došlo k navýšení v řádu stovek korun. Na úkor zjednodušení stavebního řízení se neúměrně zvyšují správní poplatky, což je pro nás nepřijatelné.
Jan Klán, poslanec Parlamentu ČR
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kscm.cz