Varování. „Možné je vše.“ Zeman ke scénáři zrušení voleb

05.02.2025 20:40 | Monitoring

Bývalý prezident Miloš Zeman naznačuje, že český volební proces by mohl být v případě politických tlaků zpochybněn podobně jako v Rumunsku. Vidí paralelu ve varování šéfa BIS Michala Koudelky před ruskými agenty. K situaci na Slovensku uvádí, že Robert Fico svou cestou do Moskvy hájí národní zájmy Slovenska. Ostře kritizuje Českou televizi za její neobjektivitu, zejména v souvislosti se způsobem, jakým informovala o slovenském premiérovi. Vyjádřil se také k Trumpovým krokům včetně odstoupení od Green Dealu, boje proti cenzuře a plánovaného jednání s Vladimirem Putinem o Ukrajině.

Varování. „Možné je vše.“ Zeman ke scénáři zrušení voleb
Foto: XTV
Popisek: Miloš Zeman

Česko se připravuje na podzimní parlamentní volby a mezi občany i politickými komentátory sílí obavy, zda se neodehraje podobný scénář jako nedávno v Rumunsku. Tamní prezidentské volby totiž vyústily v bezprecedentní situaci – vítěz byl označen za ruského agenta a výsledky nakonec zrušil ústavní soud.  

„V Rumunsku vše odstartoval prezident Klaus Iohannis, který veřejně prohlásil, že vítězný kandidát volby nevyhrál férově a že obdržel informace od tajných služeb, podle nichž je ruským agentem. To následně vedlo k nařízení přepočítání hlasů, a když se ukázalo, že s výsledky nebylo nic v nepořádku, ústavní soud volby zrušil,“ přibližuje v XTV prezident Miloš Zeman, jak došlo ke zrušení rozjetých rumunských prezidentských voleb.

Zrušení voleb v Česku? Zeman varuje před paralelou s Rumunskem

Sám se zamýšlí nad tím, zda by v českém prostředí mohl nastat podobný vývoj. Podle něj zde jisté paralely existují. Upozorňuje například na nedávné vystoupení šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky na semináři Poslanecké sněmovny, kde varoval před údajným vlivem ruských a čínských agentů na české volby. To podle Zemana může vytvářet půdu pro zpochybnění volebních výsledků, pokud by nedopadly ve prospěch současné vlády.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

15:59 Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

Pokud vám minulá pandemie přišla jako zlý, hodně dystopický sen, tak Pandemická dohoda WHO v podstat…