Klasnová: Ordinování vyšších daní není řešením

19.09.2012 21:22 | Zprávy

Věci veřejné nepolevují ve svém boji za zachování nižší DPH.

Klasnová: Ordinování vyšších daní není řešením
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kateřina Klasnová

Ekonomická kondice našeho státu je kvůli krokům Ministerstva financí rok od roku horší. Namísto efektivních prorůstových opatření posunula vláda daňový balíček do druhého čtení. Namísto snižování výdajů a podpory podmínek pro podnikání nadhodnocuje Miroslav Kalousek plánované příjmy a uklidňuje daňové voliče v podstatě virtuálními čísly. To je, z dlouhodobého hlediska hospodaření naší země, sebedestruktivní a vede nás na sestupnou cestu ke dluhové spirále a dlouhodobé recesi.

„Škrty a ordinování léčby skrze zvedání daní, především však nízko a středně příjmových občanům, domácnostem a živnostníkům, rozhodně není řešením. Ministr financí Kalousek místo promyšlených úspor a podpory ekonomických investic reaguje opakovaným zvyšováním daní,“ uvádí šéfka Poslaneckého klubu VV Kateřina Klasnová a dodává, že jediným reálným dopadem kroků této vlády bude nižší příjem státní kasy, neboť navýšení DPH povede k ještě většímu snížení výdajů českých domácností. Rok 2012 je jednoznačným ukazatelem, že zvýšení daní zapříčinilo výrazně nižší výběr daní.

Rovněž je třeba připomenout, že narůstá vývoz daňových výnosů do zahraničí, v současnosti i na úrovni středně velkých firem. Významný deficit ve státní kase, který je využíván jako stěžejní argument resortu financí pro zvednutí DPH, je způsoben i setrvalým nevýběrem daní. Ministerstvo financí v čele s Miroslavem Kalouskem nevybírá adekvátně daně. Navíc bez jasného klíče a vysvětlení i řadu daňových nedoplatků odpouští. Pro představu v letech 2007-2011 nebylo na daních vybráno půl bilionu korun, což pro ilustraci představuje polovinu stávajícího rozpočtu ČR. V přepočtu se jedná o částku 50 000,- korun na každého obyvatele, včetně seniorů a kojenců. Dalších 42 miliard bylo odpuštěno v posledních dvou letech.

„To vše jsou velmi konkrétní důvody, které mě utvrzují v mých pochybách o smysluplnosti zvednutí DPH na 15% a 21%. Nemluvě o tom, že pro jejich údajnou potřebnost je využíván argument vznikajícího státního rozpočtu. Opak je pravdou! Bude-li daňový balíček přijatý, pak se v současné ekonomicky vypjaté době daně nevyberou a to jen více podsekne stávající ekonomiku,“ uzavírá Klasnová.

Věci veřejné nepoleví ve své snaze a předkládají čtyři pozměňovací návrhy, jejichž cílem je stabilizace a následné nastartování české ekonomiky.

„Cílem prvního pozměňovacího návrhu je zachování stávajících sazeb DPH ve výši 14 a 20 %. Je nezbytné si uvědomit, že pokud nebude přijat tento návrh Věcí veřejných, pak bude platit jednotná sazba 17,5 %, a dojde k nižšímu výběru daní. Dojde ke zdražení potravin a léků o zásadních 3,5% avšak bylo by naivní myslet si, že služby, které jsou dnes ve vrchní sazbě, se nově o 3% sníží. Znamená to, že státní pokladna díky této nezodpovědnosti vlády přijde o 5 miliard korun,“ představuje pozměňovací návrh VV Michal Babák.

„Druhým klíčovým pozměňovacím návrhem VV je zavedení institutu zaplacení DPH až po uhrazení faktury. Jedná se o návrh, který je dlouhodobě ve sněmovně navrhován a znovu odkládán. Návrh Věcí veřejných se zaměřuje na malé a střední podnikatele. Navrhujeme, aby tento institut mohli využívat pouze podnikatelé s obratem nižším než 10 milionů korun ročně. Samozřejmě na druhé straně by měl dodavatel možnost nárokování DPH až po uhrazení faktury. Bohužel stejně jako u ostatních návrhů, které se Ministerstvu financí nehodí do krámu, i zde ministerstvo straší výpadkem 10 miliard, což je zcela absurdní a neopodstatněné. Jedná se totiž pouze o střední a malé podnikatele, navíc se nárokování DPH váže jak na nárokování tak odečet, takže bude výpadek minimální a nezatíží státní rozpočet. Jedná se o prorůstové opatření, které významným způsobem pomůže malým a středním podnikatelům s druhotnou platební neschopností a povede k nastartování ekonomiky obzvláště v období recese. Rád bych zdůraznil, že jsme v této záležitosti získali podporu mnohých institucí mimo jiné i HK ČR. Jsem přesvědčený, že tento návrh dostane podporu napříč politickým spektrem, neboť i sám premiér toto prorůstové opatření veřejně podporuje. Jen dodávám, že toto opatření funguje v mnoha státech Evropské unie.

Třetí pozměňovací návrh je zrušení ručení na platbu DPH za nespolehlivého pláce. Věci veřejné nevidí jediný důvod, proč by měli na nepoctivé plátce doplácet poctiví podnikatelé.  Věřím, že tento náš návrh bude mít oporu především u pravicových stran.

Posledním návrhem Věcí veřejných je pozměňovací návrh k Novele zákona o spotřební dani. Věci veřejné plně podporují snížení spotřební daně u nafty, protože to může mít příznivé důsledky pro podnikání v naší zemi a nakonec to bude výhodné i pro stát. Tomu z  většího objemu prodané nafty i při snížené spotřební dani přiteče do rozpočtu víc peněz. Hlavním spotřebitelem nafty je mezinárodní kamionová doprava, která si vzhledem ke svému dojezdu může vybírat, v které zemi natankuje. Na jednu nádrž jsou řidiči kamionů schopni projet skoro celou Evropu a Česko je v dnešních dnech pro ně kvůli vysokým cenám motorové nafty logicky není zajímavé. V navrhovaném snížení spotřební daně na naftu proto vidíme cestu k tomu, aby se poptávka po čerpání nafty u nás zase zvýšila. Vydělal by na tom i stát, který by mohl i v rámci snížené sazby vyinkasovat na motorové naftě zhruba o 22 miliardy korun víc.“ končí Babák.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Mohla by ČT připomenout, kdy občané naposledy volili členy Evropské komise?

22:14 Senátor Hraba: Mohla by ČT připomenout, kdy občané naposledy volili členy Evropské komise?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k tvrzení ČT, že tým Elona Muska nebyl nikým volen.