Klasnová (VV): Ministr financí cíleně destabilizuje bezpečnostní sbor

18.07.2012 17:49 | Zprávy

Podnětem k návrhu na zřízení vyšetřovací komise jsou veřejné výroky a telefonáty ministra financí Miroslava Kalouska na adresu orgánu činného v trestním řízení, příslušného policejního orgánu, jakož i na adresu Policie České republiky, resp. policejního prezidenta Petra Lessyho, jimiž by mohlo být ovlivněno policejní vyšetřování vedené v souvislosti s okolnostmi nákupu vojenských letounů CASA.

Klasnová (VV): Ministr financí cíleně destabilizuje bezpečnostní sbor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kateřina Klasnová

Děkuji, paní předsedající. Podnětem k návrhu na zřízení vyšetřovací komise jsou veřejné výroky a telefonáty ministra financí Miroslava Kalouska na adresu orgánu činného v trestním řízení, příslušného policejního orgánu, jakož i na adresu Policie České republiky, resp. policejního prezidenta Petra Lessyho, jimiž by mohlo být ovlivněno policejní vyšetřování vedené v souvislosti s okolnostmi nákupu vojenských letounů CASA.

Jsem přesvědčena, že požadavek na svolání tohoto mimořádného vyšetřovacího orgánu je nejen plně legitimní, ale také plně žádoucí. A to nejen proto, že spor mezi složkami moci výkonné má z Ústavy České republiky posuzovat Poslanecká sněmovna, že dolní komoře českého Parlamentu vkládá Ústava do rukou kontrolní pravomoc vůči moci výkonné, právo posuzovat chování vlády jako celku, ale i jednotlivých ministerstev a státních úředníků. A také proto, že sněmovní vyšetřovací komise bude, jak doufám, zcela nezávislým orgánem.

Generální inspekce bezpečnostních sborů bude na základě nepříliš standardního podnětu šetřit pouze příslušníky Policie České republiky. Navíc nejsem po jednání bezpečnostního výboru, jehož jsem se zúčastnila, přesvědčena o nezávislosti tohoto nedávno zřízeného kontrolního orgánu a garancích nezneužití této k odstranění nepohodlných aktivních policistů, včetně policejního prezidenta. Chci věřit, že členové Generální inspekce bezpečnostních sborů budou věc šetřit profesionálně a v souladu se svou přísahou, přesto se minimálně v osobě Ivana Bílka obávám jisté tendenčnosti. Kromě toho bude Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřovat i to, kdo sdělil médiím, že ministr financí volal vyšetřovateli nákupu letounů CASA, přičemž vyšetřovatel Mazánek tento hovor vnímal jako nepřípustný nátlak.

Vyšetřováni jsou tedy nyní policisté, kterým volal ministr financí Miroslav Kalousek. Ale kdo vyšetří, proč jim ministr Kalousek volal, co říkal, zda překročil hranici svých pravomocí a kompetencí, zda překročil hranici své politické odpovědnosti, zda se skutečně dopustil nátlaku a výhrůžek, tak jak tomu mohou nasvědčovat výroky ministra v médiích i zde na plénu Poslanecké sněmovny? Právě toto by měla vyšetřit nezávislá sněmovní komise, po jejímž vzniku voláme.

Tedy nikoliv nákup letounů CASA a to, zda byly letouny CASA předražené a jaká vznikla škoda České republice. To je výhradní práce policie a soudu. Ale právě to, zda je zaručen nezávislý výkon Policie České republiky, to, zda nedochází k politickému nátlaku. Na stranu nikoliv policejního prezidenta, ale nezávislosti policie se dnes postavil i prezident České republiky. Útoky nesmějí pokračovat, uvedl dnes prezident Václav Klaus.

Já se obávám, že ministr financí cíleně destabilizuje bezpečnostní sbor, nectí profesní a politickou neutralitu a zpochybňuje elementární principy právního státu, když jako vrcholový politik neuznává logiku dělení moci a nezávislost vyšetřovacích orgánů. Ministr financí svými nepřípustnými a opakovanými slovními ataky na adresu vyšetřovacích orgánů, policejního sboru jako celku, ale i na systém státního zastupitelství překračuje přípustné ministerské pravomoci a nenávratně ztratil svou vládní autoritu, což zjevně nevadí premiéru Petru Nečasovi. Ostatně proto také je dnes svolána mimořádná schůze, kde se bude vyslovovat Poslanecká sněmovna k nedůvěře vládě.

Zákonodárná moc skrze Sněmovnu má hlídat exekutivu. Bezpečnostní výbor Sněmovny již doporučil premiérovi, aby ministra financí odvolal z funkce člena vlády. Toto doporučení premiér ignoruje. Pokud by však ministrův nepřijatelný politický nátlak na policejní důstojníky potvrdila nezávislá sněmovní vyšetřovací komise, premiér by už rozhodnutí dolní komory ignorovat nemohl.

Podotýkám, že pokud dnes bude schválen program mimořádné schůze, navrhujeme, aby se členy vyšetřovací komise stali zástupci všech poslaneckých klubů, a to buď v paritním, nebo v poměrném zastoupení, tak, jak rozhodne vůle většiny zde v Poslanecké sněmovně. Zastoupena tedy bude i strana TOP 09, která se teď bije za svoje členy, jak Vlastu Parkanovou, tak Miroslava Kalouska a jeho zpochybňování policejní činnosti, přestože jen před několika málo týdny policii chválila za její práci. "Lidé se přestávají bát vrchního státního zametačství, začínají se věci skutečně šetřit, státní zástupci začínají konat a policie se nebojí šetřit a vyšetřit. Dostáváme se na úroveň standardní demokracie a kéž by těch kauz tímto způsobem vyšlo najevo ještě víc. Kéž by každý politik, včetně mě, měl strach cokoli takového učinit." Toto jsou slova předsedy klubu TOP 09 Petra Gazdíka z 22 května.

Co se mezitím stalo? Vyšetřovat opozičního poslance Davida Ratha bylo správné? Vyšetřovat Vlastu Parkanovou nikoli? Ale i ODS, jejíž předseda a zároveň ministerský předseda považuje nyní policejního prezidenta za politického aktivistu jen proto, že policejní prezident Lessy vybízí své policejní kolegy k tomu, aby nepodlehli žádným politickým tlakům, se po zatčení Ratha z práce policie radovala. Toto jsou slova místopředsedkyně Miroslavy Němcové: "Tady funguje ta důležitá součást státu, která se nezastaví před žádnou vrstvou, tedy ani před politickou, a dosáhne až tam, kam dosáhnout má. Policie funguje a nikdo jí nebrání v tom, aby odhalovala zločiny i v těch nejvyšších patrech."

Opět, ptám se: Vyšetřovat Ratha, ale i další bylo správné, vyšetřovat kauzu CASA nikoli? A co se mělo stát s policejními vyšetřovateli za těch pár týdnů, které dělí kauzy středočeského exhejtmana a lidovecké exministryně obrany? Tehdy pracovali správně, zatímco dnes ministr financí mluví o policejní šikaně a premiér mu to toleruje?

Ale zpět k meritu věci. Všichni, policisté, politici i celá široká veřejnost, máme právo vědět, zda Miroslav Kalousek ovlivňoval a zastrašoval policejní důstojníky. Na to ovšem šetření Generální inspekce bezpečnostních sborů neodpoví. Skrze ustavení sněmovního vyšetřovacího orgánu máme možnost demonstrovat pevnou vůli celou věc řádně prošetřit, vyvodit z ní jasné závěry a odpovědnost jedince i celé vlády. Proto musí vzniknout mimořádná parlamentní komise. Proto prosím vás všechny, abyste podpořili nejprve program mimořádné schůze a následně zřízení vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny.

Děkuji za pozornost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Jiří Vosecký byl položen dotaz

Pokuta za lži v kampani

Bude se vztahovat pokuta i na to, když politici ve svých předvolebních slibech budou dávat sliby, co pak nesplní, a tudíž v jejich slibech nepůjde o nic jiného než o lež? To totiž děláte úplně všichni, hlavně teda poslanci, že slibujete něco, co pak nedodržíte. A Vy tento zákon podporujete? Nemyslít...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Opltová (STAN): Zálohování PET lahví a plechovek je klíčové. Je to cíl EU

17:04 Opltová (STAN): Zálohování PET lahví a plechovek je klíčové. Je to cíl EU

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zálohování PET lahví a plechovek.