Vláda schválila návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi a odešle jej parlamentu ke schválení. Protože vláda při přípravě tohoto zákona s opozicí vůbec nespolupracovala, předpokládám ve Sněmovně bouřlivou rozpravu a složité projednávání.
Návrh se v celkové částce vůbec neliší od návrhu, který byl ve sněmovně již odmítnut, pouze mění poměr majetku vydávaného přímo a majetku, za který je vydávána náhrada, celková částka 134 miliard zůstává. Problém je ale ve stanovení celkového rozsahu majetku, který má být vydán. V návrhu je sice deklarováno, že rozhodným obdobím je doba od 25. února 1948 do 1. ledna 1990, ale např. v § 5 je předmětem vydání i majetek, který byl odňat postupem podle zákona č. 142/1947 Sb., o revizi první pozemkové reformy.
Problém při uplatňování tohoto ustanovení bude s výkladem přechodu vlastnictví, protože k záboru docházelo před 25. únorem 1948, k fyzickému převzetí až po tomto datu. Podle výše uvedeného zákona bylo církvím odňato asi 177 tisíc hektarů. Podle zákona č. 46/1948 o nové pozemkové reformě bylo odňato asi 20 tisíc hektarů především drobné farní a lesní půdy, ale údaje o drobných zemědělských pozemcích nebyly dosud nikdy archivně ani zpracovány ani prostudovány, takže rozsah zemědělské půdy odňaté církvi tímto zákonem není přesně znám.
Pro výpočet finanční náhrady u majetku, který je nyní ve vlastnictví obcí, krajů a fyzických osob, byly použity nesmyslné hodnoty.
Např. zemědělská půda se prodává a kupuje v hodnotách kolem 10 korun, ale vláda církvím velkoryse vyplácí 44 Kč za m2 orné půdy. U lesních pozemků, kdy účetní hodnota pozemků je v Lesích ČR necelé čtyři koruny, obchody probíhají také v částkách kolem deseti korun, tak tam vláda vyplatí náhradu 27 Kč/m2. A zastavěná plocha, tedy většinou hospodářská stavení, která patřila k bývalým církevním velkostatkům, nebo hájenky, tam vláda počítá s náhradou 1100 Kč/m2.
Sečteno, podtrženo, vláda přeplácí nejméně trojnásobně v případech, kdy poskytuje finanční náhradu, a celkový rozsah vraceného majetku stanovila velkoryse, jen podle požadavků církve.
Vladimír Koníček, poslanec PČR za KSČM
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kscm.cz