Langšádlová (TOP 09): Církev není jen kostel

05.03.2012 11:11 | Zprávy

„Církve považuje za neužitečné instituce více než polovina lidí žijících v České republice. Přesto mnohdy ve svém životě využívají služeb, které právě církve zajišťují,“ popisuje účel dnešní konference její pořadatelka Helena Langšádlová. „Představa, že církev rovná se kostel, je velmi zkreslená. Církve zde vytvořily pevnou síť, která mnohdy zachycuje ty nejpotřebnější bez hodnocení toho, zda jde či nejde o věřící,“ dodává Petr Gazdík.

Langšádlová (TOP 09): Církev není jen kostel
Foto: top09.cz
Popisek: Poslankyně za TOP 09 Helena Langšádlová

Od roku 1948 nemohly církve až dodnes hospodařit s majetkem, který jim stát uloupil. Přesto se jim podařilo vybudovat velkou škálu zařízení zajišťujících služby občanům v nejrůznějších oblastech. „Je to široké spektrum zdravotních a sociálních služeb pro lidi s postižením, seniory a další skupiny lidí. Českobratrská církev evangelická dokonce zřizuje i Evangelickou akademii, která se přímo zaměřuje na vzdělávání studentů v sociální práci,“ říká Martin Balcar z Diakonie ČCE, podle kterého se klienty těchto zařízení nestávají jen věřící: „Ve chvíli, kdy někdo potřebuje pomoci, neřešíme ani my, ani on, jakou máme víru. V tu chvíli má náš kontakt jediný účel, a to je mu pomoci.“

Církve a církevní společnosti tak v tuto chvíli v České republice provozují například 19 gymnázií, 22 mateřských škol či 6 vyšších odborných škol, v oblasti zdravotnictví již církev zřídila tři nemocnice a zajišťuje provoz 14 lůžkových hospiců, patří sem i azylové domy, domovy pro seniory a další služby. Církve mnohdy poskytují i servis menším, ale o to náročnějším skupinám, jako jsou těžce hendikepovaní, senioři s mentálními chorobami, klienti opouštějící ústavní péči aj.

Sociolog Zdeněk R. Nešpor připomíná: „Etablované církve „skrytě“ slouží i nevěřícím, jako největší organizace občanské společnosti, kdy zejména na lokální úrovni mají obrovský význam pro kvalitu demokracie. Církve zároveň slouží jako garantky sociálních a kulturních hodnot, jako tzv. ‚řetězec tradic’ propojující minulost se současností. Další významnou funkcí církví je pomoc při zvládání jak osobních, tak celospolečenských krizových situací.“

„V tuto chvíli je nutné uklidnit veřejnost, že vyrovnání státu s církvemi neznamená, že peníze a majetek odtud úderem půlnoci Nového roku 2013 nenávratně zmizí. Naopak,“ vysvětluje poslankyně Helena Langšádlová a dodává: „Věřím, že se tyto prostředky promění do dalších služeb veřejnosti nebo do opravených památek, které jsou součástí českého kulturního dědictví.

Konkrétní příklady, počty obsloužených klientů a detailní popis některých zařízení naleznete v příloze.

Alžběta Plívová
tisková mluvčí TOP 09

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: top09.cz

Jak vysvětlíte všechny ty kauzy a papalášské chování?

Přijde mi, že víc než pro blaho Pražanů pracujete pro vlastní blaho, že plýtváte penězi nás všech a chováte se jako papaláši. Vždyť v poslední době je to ve vedení Prahy jeden skandál za druhým. A co s tím vy jako primátor děláte? A vůbec nemyslíte, že jste snad nejméně výrazný primátor Prahy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!