"Jsme velmi znepokojeni faktem, že ministerstvo životního prostředí připouští vyvedení prostředků určených výhradně na ochranu životního prostředí do státního rozpočtu na zalepení deficitu," uvádí Ondřej Liška, předseda Strany zelených.
"Finanční prostředky vybrané za pokuty a poplatky za znečišťování životního prostředí by se měly vždy do ekologie vrátit. Doposud tomu taky tak bylo," doplňuje Karel Jech, člen Rady SFŽP nominovaný neziskovými organizacemi.
"Mnohé nasvědčuje tomu, že změna zákona bude provedena nějakým přílepkem. Účinnost se totiž předpokládá již od 1. července letošního roku," dodává Ondřej Liška. Nově by však Fond mohl půjčovat prostředky i Ministerstvu financí a navíc bez veřejné kontroly. Stačila by napříště jen dohoda ministra financí a ministra životního prostředí.
O všech poskytnutých penězích doposud vždy jednala Rada Fondu, která je složena ze senátorů, poslanců, zástupců Svazu měst a obcí, krajů a neziskových organizací. Podle nové úpravy, kterou prosazuje Chalupův náměstek Ježek, by se dva ministři mohli dohodnout na půjčce v řádu miliard, třeba bezúročně a se splatností "až naprší a uschne". Fond by pak nemohl financovat ani čističky odpadních vod, kanalizace nebo environmentální osvětu a poradenství. Neměl by z čeho.
Od roku 1992, kdy Fond začal fungovat, mohly být jeho prostředky využity pouze na sedm vyjmenovaných oblastí.2 Nově by Ministerstvo financí mohlo
z půjčky od SFŽP ČR financovat cokoliv. Třeba nákup nových gripenů.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zeleni.cz