MŠMT: Navrhujeme zavést zvýhodněné půjčky na životní náklady během studia

27.11.2011 14:40 | Zprávy

MŠMT jednalo s reprezentací vysokých škol o reformách VŠ.

MŠMT: Navrhujeme zavést zvýhodněné půjčky na životní náklady během studia
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Josef Dobeš

V pátek proběhlo jednání Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy s reprezentací vysokých škol, na kterém se podrobně diskutovalo o věcném záměru zákona o finanční pomoci studentům.  

Tento věcný záměr je v současné době předmětem připomínkového řízení vládních resortů, jehož se mimořádně účastní také reprezentace vysokých škol, tedy Česká konference rektorů a Rada vysokých škol, jejíž součástí je také Studentská komora.

 „Věcný záměr zákona o finanční pomoci studentům má naplnit ústavní princip obsažený v Listině základních práv a svobod, podle níž má zákon stanovit, za jakých podmínek mají občané při vysokoškolském studiu právo na pomoc státu," vysvětluje náměstek ministra pro výzkum a vysoké školství Ivan Wilhelm a dodává: „Věcný záměr navrhuje zavedení státem garantovaných zvýhodněných půjček na životní náklady během studia a také půjček na školné, které je podle programového prohlášení vlády zapotřebí zavést v souvislosti s reformou vysokého školství. Věcný záměr také počítá s rozšířením účelového určení současného stavebního spoření též na krytí nákladů spojených s hrazením školného."

 Dnešní jednání, které vedl náměstek ministra pro výzkum a vysoké školství, se uskutečnilo s cílem detailního projednání principů věcného záměru a jeho vazeb na vysokoškolskou legislativu. Ačkoli se zákon o finanční pomoci studentů netýká právního postavení vysokých škol, byl v rámci otevřeného přístupu ministerstva školství a v zájmu kvality připravované legislativy podroben rozsáhlé debatě, která navazuje na práci meziresortní pracovní skupiny, jíž se účastnili také zástupci reprezentace vysokých škol.  Související věcný záměr zákona o vysokých školách byl se zástupci vysokých škol obsáhle konzultován rovněž po celou dobu přípravy v rámci společné pracovní skupiny.

 „I když se diskuse točí kolem školného, jde především o to, jak pomoci studentům z méně majetných rodin, nebo z rodin s více dětmi. Zákon o finanční pomoci studentům tuto problematiku řeší, a proto se je ministr školství snaží prosadit," uvádí Rudolf Haňka z University v Cambridge, pod jehož vedením pracuje Rada pro reformu vysokoškolského vzdělávání. „Chápu těžkosti tohoto procesu a vidím, že panu ministrovi je otázka zvýšené účasti studentů z těchto sociálních skupin blízká. Zároveň je nutné vidět, že zavedení školného je otázka politická, protože se jedná o rozhodnutí vlády, nikoliv ministerstva školství. I Velká Británie prošla v 90. letech podobnými debatami, než zavedla finanční pomoc studentům. Uzákonění této pomoci se však odrazilo v nárůstu počtu studentů z nemajetných rodin, například v Cambridge začalo studovat o 10 % studentů z této cílové skupiny více. Proto podporuji zavedení zákona o finanční pomoci studentům i v České republice," doplňuje profesor Haňka.

Čtěte více:
Dobeš pro rozhlas: Koaliční dohody jsem já neporušil
Ministerstvo školství omylem zveřejnilo citlivá data stovek romských dětí
Retardované a normální děti v jedné třídě? Učitelé jdou proti Dobešovi

##MINIPAS 1239##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo školství

senát

V tom, že teď senát funguje jako automat na podpisy s vámi souhlasím. Jak dlouho ale myslíte, že to bude trvat? ANO teď sice poprvé aspoň částečně uspělo, ale pořád je to málo. Čím to podle vás je? A upřímně, kdyby ANO bylo vládní stranou a současně mělo v senátu většinu, nemyslíte, že by to byl ste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Genderová a LGBT+ témata i do hodin dějepisu

22:28 Okamura (SPD): Genderová a LGBT+ témata i do hodin dějepisu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k LGBT tématům ve školách.