Hlavním cílem reformy je modernizovat celý systém a zvýšit kvalitu péče o pacienty. Ministerstvo se zasadilo také o to, aby byl zajištěn přesun léčby z velkých institucí do personálně lépe zajištěných lokálních center.
Psychiatrickou péči v Česku trápí dlouhodobá podfinancovanost. Významných systémových změn se nedočkala od začátku devadesátých let, a to i přesto, že výskyt duševních poruch má trvale stoupající charakter a patří k druhému nejčastějšímu důvodu pro přiznání invalidního důchodu.
„Počet pacientů s duševní poruchou každoročně roste a současný model není schopen v tomto náporu dostát podmínkám kvalitní péče,“ říká první náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek. Dokládají to podle jeho slov materiálně i technicky zastaralé psychiatrické léčebny, jež jsou zároveň pro pacienty často těžko dostupné.
Reforma psychiatrické péče je postavena na principech strategie Světové zdravotnické organizace (WHO). Zaměřila se zejména na rozvoj komunitní a semimurální péče, zvýšení role primární péče a všeobecných nemocnic, transformaci psychiatrických léčeben a vzdělávání odborných pracovníků. Za zcela zásadní považuje při tvorbě reformy ministerstvo zdravotnictví posun k humánnímu a udržitelnému způsobu léčby poskytovanému v co největší míře v přirozené komunitě.
Reformu probere odborná pracovní skupina
V současné době pracuje rezort s několika základními variantami. Diskutovat je bude společně s nově ustavenou pracovní skupinou pro reformu psychiatrické péče. Mezi členy této skupiny patří např. zástupci ministerstva zdravotnictví, ministerstva práce a sociálních věcí, České psychiatrické společnosti JEP, nestátních neziskových organizací, zdravotních pojišťoven, ale rovněž zástupci pacientských organizací.
„Psychiatrická péče představuje v následujícím období jednu z hlavních priorit ministerstva zdravotnictví. Považujeme za nutnost rozvíjet moderní trendy a metody v psychiatrii, abychom dosáhli evropských standardů 21. století,“ uvádí náměstek Ženíšek. K samotné realizaci reformy hodlá rezort využít strukturální fondy Evropské unie v předpokládané výši asi šesti miliard korun, které budou k dispozici od roku 2014.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ministerstvo zdravotnictví