Maršíček (KSČM): Chce premiér Nečas funkční policii?

18.07.2012 7:45 | Zprávy

Petr Lessy se musí podle premiéra Nečase rozhodnout, zda je prezidentem nezávislého nepolitického sboru, nebo zda nakročil směrem politického aktivisty, což je podle premiéra s chováním policejního prezidenta neslučitelné.

Maršíček (KSČM): Chce premiér Nečas funkční policii?
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Stínový ministr KSČM pro resort vnitra Zdeněk Maršíček

Premiér tak reagoval bezprostředně na nedělní otevřený dopis Lessyho směrem k členům policejního sboru, v němž policejní prezident vyzval své podřízené, aby nepodléhali nátlaku ze strany vlivných a mocných představitelů. Vedly ho k tomu poslední události v šetření kauzy týkající se letounů CASA, kdy se dostal Lessy do sporu s ministrem Kalouskem, který pokračuje s výroky proti policii.

O tom, že v této oblasti není vše pořádku, svědčí i nedělní vyjádření ředitele Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Martince a ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Šlachty, kteří uvedli, že jsou zvyklí na diskreditační kampaně a výhružky, ať už od politiků či od médií. Zůstává tedy otázkou, proč se premiér Nečas připojil k výtkám ministra Kalouska vůči policejnímu prezidentovi, který hájil policejní sbor proti útokům na jeho nezávislost a s tím související schopnost odhalovat trestné činy. Proč stejnou „náročnost“ nesměruje i k  ministrovi vnitra Kubicemu, který je členem jeho vlády. Kubice za celou dobu své působnosti ve funkci ministra vnitra nepředložil jediný návrh na zlepšení situace u bezpečnostních sborů, který by neměl negativní dopady na tyto sbory, a zdá se, že jen hledá cesty, jak se zbavit policejního prezidenta. Rovněž jeho vyjadřování ve sdělovacích prostředcích nesvědčí o jeho odborných schopnostech a nemá ani důvěru u policistů.

Lessy převzal policii v nedobrém stavu a přes tlak, který je na něho vyvíjen ze strany ministra vnitra a dalších koaličních politiků, včetně premiéra Nečase, byl schopen předložit návrhy, které by vedly alespoň k částečnému zlepšení situace u policie. Ministr Kubice je však neakceptoval. Naopak, vždy v nich viděl důvod k odstoupení Lessyho. Toto vše policii nijak neprospívá a vytváří to mezi policisty nejistotu. Proto chápu, proč policejní prezident považoval za nutné formou dopisu oslovit policisty s cílem ocenit jejich práci a vyjádřit jim podporu. Ocenila to ostatně i Unie bezpečnostních sborů, která se také za policejního prezidenta formou petice postavila. Celé to budí dojem, že jediným cílem Nečase i Kubiceho je dosadit do funkce policejního prezidenta osobu blízkou ODS, což by situaci ještě více zhoršilo.

KSČM podporuje postup policejního prezidenta a postup Unie bezpečnostních sborů a je přesvědčena, že jediným řešením je demise vlády Petra Nečase a vyvolání předčasných voleb.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Radek Koten byl položen dotaz

Nezávislost

Myslíte, že je šance, že se vymaníme ze závislosti na jiných? Proč bychom měli být věčně závislí na Rusku nebo USA?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peňáz (PRO): Vzít budoucnost své země zpět do vlastních rukou

16:04 Peňáz (PRO): Vzít budoucnost své země zpět do vlastních rukou

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k volbám.