Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský si je vědom problémů s čerpáním, panické a panikářské předpovědi však podle něj situaci nevyřeší. Tím spíše, že problémy s čerpáním pramení například i z přehnaného množství operačních programů, nastaveného za vlády sociální demokracie. „Určitě je správné mluvit o rizicích čerpání, na druhou stranu by bylo dobré to dělat podloženě. Ten, kdo problematiku průběžně sleduje, ví, že ministerstva pro místní rozvoj a financí rizika v čerpání průběžně a intenzivně vyhodnocují a řeší. U řady věcí ale neexistuje jednorázové řešení a je potřeba nápravu provádět v delším časovém období,“ vysvětluje ministr.
Navíc je podle ministra Kamila Jankovského potřeba mít neustále na paměti, že systém financování evropských fondů funguje v ČR na principu tzv. předfinancování. Projekty jednotlivých příjemců ČR předfinancovává ze svého rozpočtu a teprve následně v pravidelných cyklech předkládá k proplacení do Bruselu. A právě v tomto bodě české kontrolní mechanismy odhalí absolutní většinu problematických žádostí o evropské peníze a vrátí je zpátky. „I proto je velmi předčasné spekulovat o tom, že přijdeme o evropské peníze. V mnoha případech odhalených problémů tak lze prostředky z projektů, které neprojdou kontrolním sítem, převést na jiné projekty,“ uzavírá Kamil Jankovský.
Stručný přehled čerpání z evropských fondů k 5. listopadu 2011:
- 73 626 podaných žádostí o podporu v celkové hodnotě 1 154,2 mld. Kč (146,3 % celkové alokace NSRR)
- 33 186 Rozhodnutí / Smluv o poskytnutí dotace v celkové hodnotě 550 mld. Kč (69,7 % celkové alokace NSRR)
- 290,5 mld. Kč proplaceno příjemcům (36,8 % celkové alokace NSRR)
- 132,6 mld. Kč certifikovaných výdajů předložených Evropské komisi (16,8 % celkové alokace NSRR)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.