Nově upravené znění trestného činu maření přípravy a průběhu voleb a referenda se bude vztahovat i na korupční jednání pachatele, který v úmyslu ovlivnit výsledek voleb poskytne, nabídne nebo slíbí majetkový prospěch jinému člověku, aby hlasoval v rozporu se svou nezávislou vůlí. Za kupčení s hlasy budou hrozit až tři roky odnětí svobody.
Návrh reaguje na situaci, která nastala při minulých komunálních volbách. V některých obcích se opakovaně nepodařilo zvolit zastupitelstvo právě kvůli takzvanému kupčení s hlasy. Toto jednání významně porušuje volební principy a pravidla, a to nepřípustným uplácením voličů, jejich svážením do volebních místností a kontrolou, zda voliči skutečně hlasovali pro určenou politickou stranu.
V souvislosti se zmíněným jevem vyvstala otázka, zda „kupčení s hlasy" naplňuje současnou úpravu skutkové podstaty trestného činu maření přípravy a průběhu voleb nebo referenda. Orgány činné v trestním řízení totiž v takovém jednání trestný čin neshledávají.
„Volební právo je jedno ze základních práv demokratického a svobodného státu a je ho potřeba chránit. Proto jsme se rozhodli navrhnout změnu v trestním zákoníku, která kupčení s hlasy výslovně postihne. Trestněprávní postih tohoto jednání je běžný i v jiných státech, například v USA, Velké Británii, Rakousku, Německu či Švýcarsku," uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Za „kupčení s hlasy" bude pachateli hrozit trest odnětí svobody na šest měsíců až tři roky. Poslanci novou úpravu projednají jako pozměňovací návrh k tzv. protikorupční novele trestního zákoníku, která je ve sněmovně před druhým čtením (tisk 297). Vzhledem k aktuálnosti problému se navrhuje, aby změna nabyla účinnosti již okamžikem jejího vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Trestným i nadále nebude jednání, ke kterému obvykle dochází na volebních mítincích politických stran a na jiných obdobných shromážděních, při nichž voliči dostávají drobné dárky, aniž by byli vyzýváni či nuceni k volbě konkrétního kandidáta. Taková jednání, které je součástí volební kampaně, nelze pokládat za „kupčení s hlasy".
Navrhované znění trestného činu maření přípravy a průběhu voleb a referenda (změna je vyznačena tučně):
§ 351
Maření přípravy a průběhu voleb a referenda
Kdo jinému násilím nebo pohrůžkou násilí nebo lstí brání ve výkonu volebního práva nebo hlasovacího práva v referendu anebo jiného takovým způsobem k výkonu volebního práva nebo hlasovacího práva v referendu nutí,
kdo jinému nebo pro jiného v úmyslu ovlivnit výsledek voleb nebo výsledek referenda v souvislosti s výkonem volebního práva nebo hlasovacího práva v referendu poskytne, nabídne nebo slíbí finanční nebo jiný obdobný majetkový prospěch, aby volil nebo hlasoval v rozporu s nezávislým vyjádřením své vůle,
kdo padělá údaje v dokladu o počtu členů politické strany nebo na petici pro volební účely nebo v jiném dokumentu souvisejícím s volbami nebo referendem anebo vědomě použije takového dokumentu jako pravého,
kdo vědomě nesprávně sečte hlasy či poruší tajnost hlasování, nebo
kdo jinak hrubým způsobem maří přípravy nebo průběh voleb do zákonodárného sboru nebo zastupitelstva územního samosprávného celku anebo přípravy nebo průběh referenda, až do vyhlášení jejich výsledků,
bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
Tereza Palečková, tisková mluvčí ministerstva spravedlnosti
Dále čtěte:
Pospíšil chce zrychlit exekuce. Peake je proti
Pospíšile, odstupte kvůli kauze Čunek, vyzývá John Bok ##PROFIL 232##
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ministerstvo spravedlnosti