Moučková (KSČM): V Praze 7 občané navrhovali a vybírali projekty

30.09.2014 13:40 | Zprávy

KSČM v Praze ve svých volebních programech prosazuje uplatnění participativního rozpočtu. V končícím volebním období jsem byla v zastupitelstvu za KSČM jediná, která participativní rozpočet prosazovala a přece můj návrh získal podporu napříč politickým spektrem. Ne že by se o tom v klubech politických stran bouřlivě nedebatovalo. Ale dobrý nápad se nakonec ujal.

Moučková (KSČM): V Praze 7 občané navrhovali a vybírali projekty
Foto: red
Popisek: Miroslava Moučková (KSČM)

Participativní rozpočet, který jako první v České republice zavedli v Praze 7, umožňuje občanům navrhnout a rozhodnout, na co se použije milion korun z rozpočtu. Na rozdíl od známých grantů však vybraný projekt nerealizuje ten, kdo ho navrhoval, ale právě městská část. Zásady, které přijalo zastupitelstvo v dubnu, omezily projekty na menší investiční a sportovní akce. Do půlky září mohli občané zasílat své návrhy. A sešlo se jich skutečně dost. Dvacet obyvatel zaslalo od jednoho do šesti návrhů. Za pozitivní považuji to, že se jednalo o investiční záměry, takže realizovaný projekt nebude jednorázovou záležitostí, ale má sloužit obyvatelům městské části i v dalších letech.

Po soustředění návrhů zasedala komise pro zdravé město a místní agendu 21. Zastupitelstvo jí svěřilo úkol posoudit proveditelnost záměrů. Po občanech jsme přece nemohli požadovat, aby se pídili po tom, zda pozemek, na němž se má projekt uskutečnit, je svěřen městské části a může zde tedy investovat. Ani jsme neočekávali, že budou sami propočítávat možné náklady investice, zda se „vejdou“ do vyčleněné částky. Ukázalo se, že většině navrhovatelů nedělalo problém se do finančního limitu strefit, ale podle předpokladu nevěděli, zda může městská část peníze v některé oblasti opravdu investovat. Jako příklad mohu uvést zajímavé náměty ke zlepšení situace v Pražské tržnici, kterou však vlastní hl.m.Praha. Městská část sice několikrát požádala o svěření tohoto areálu, ale bez úspěchu. Nakonec komise posoudila jako proveditelné třináct návrhů.   

Následovalo jejich předložení k hlasování účastníkům tradičního setkání v rámci projektu Zdravé město, kde se diskutuje o deseti problémech Prahy 7. Když jsem uváděla část věnovanou participativnímu rozpočtu, otázky občanů směřovaly k tomu, zda se počítá s jeho pokračováním i v příštích letech. Potěšilo mě, že možnost navrhovat a vybírat projekty zaujala a zúčastnění lidé měli zájem, aby nezanikla. Schválené zásady opravdu předpokládají, že participativní část bude dlouhodobou součástí rozpočtu. Je samozřejmě otázkou, jaké bude složení zastupitelstva po komunálních volbách a jestli bude převažovat přesvědčení, že je třeba občanům umožnit více se podílet na rozhodování.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Kupka: Tento týden jsme bohužel zažili „černou středu“

6:16 Ministr Kupka: Tento týden jsme bohužel zažili „černou středu“

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nehodovosti.