NS-LEV 21: Boj s korupcí začíná u nás

27.11.2011 20:36 | Zprávy

Rezoluce ustavujícího sjezdu politické strany Národní socialisté - levice 21. století.

NS-LEV 21: Boj s korupcí začíná u nás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Ustavující sjezd politické strany Národní socialisté - levice 21. století (NS-LEV 21) konstatuje, že nynější parlamentní politické strany nepředstavují důvěryhodnou záruku v boji s korupcí. Korupci přitom považujeme za mimořádně nebezpečný, antidemokratický patologický společenský jev, s nímž je třeba bojovat na všech úrovních a nekompromisně, bez ohledu na možné osobní krátkodobé negativní dopady.

Korupce je rakovinou demokracie a odporuje všem idejím a zásadám, ke kterým se jako národní socialisté historicky hlásíme a jež mají své kořeny v odkazu zakladatelů samostatné Československé republiky i dvou jejích demokratických prezidentů, T. G. Masaryka a Edvarda Beneše.

Současné parlamentní politické strany měly každá možnost prokázat v praxi svoji schopnost s korupcí bojovat, přičemž všechny selhaly, podlehly a staly se zodpovědnými za společenský marasmus, kdy velká část veřejnosti nevěří v demokracii jako v systém, schopný fungovat spravedlivě, bez protekce a úplatků. Bohužel, díky působení stávajících parlamentních politických stran tak velká část veřejnosti považuje demokratické zřízení dokonce za výhodné pouze pro ty, co zákony buď nedodržují, či mají dostatek finančních prostředků. 

ODS svůj korupční charakter prokázala v minulosti mnohokrát a její poslední aféry (Kocourek, Kuba, ProMoPro) jen prokazují, že údajná změna, která měla přijít s volbami 2010, byla jen další předvolební lží. TOP09 je pouhou kamufláží pro ty, co se v různých politických stranách před i po roce 1989 podíleli na korupčních kauzách od radnic přes kraje až po ministerskou úroveň. Věci veřejné jsou pak výstrahou pro každého, kdo by uvěřil náhlým protikorupčním mesiášům typu Andreje Babiše. Každý bohatý člověk chce být ještě bohatší, a kdo vstupuje do politiky s podnikatelským záměrem, vždy z ní chce primárně profitovat a ne věci měnit k lepšímu. Neplatí, že kdo si nakradl, už má dost a krást nebude. ČSSD v těchto dnech dohání její minulost v podobě privatizačních kauz typu Mostecká uhelná, Škoda Plzeň či OKD. Podezřelé mlčení a výmluvy současného vedení této strany počínaje Bohuslavem Sobotkou a Marií Benešovou konče jen prohlubují pochybnosti o jejich podílu na těchto kauzách. Stejně tak v krajích, vedených ČSSD, jsme svědky korupčních kauz, které nikdo ze současného vedení strany neřeší a podezřelí politici ČSSD zůstávají ve svých funkcích. KSČM jak před rokem 1989, tak i v polistopadové historii prokázala, že v boji s korupcí nemá co nabídnout a dnes sází pouze na antidemokratické nálady v české veřejnosti tak, aby se posléze sama mohla na tomto korupčním systému podílet.

V boji s korupcí je proto nutné postupovat co nejpřísněji a začít u sebe. NS-LEV 21 se proto zavazuje k následujícím bodům:

•1.     Prosazování tzv. presumpce viny u politiků strany všech úrovní. Tento princip je nedílnou součástí Stanov NS-LEV 21.

•2.     Uzákoníme majetková přiznání a pokuty či mimořádná zdanění majetku nabytého neprokazatelným způsobem.

•3.     Zavedeme povinné bezpečnostní prověrky pro vedoucí zaměstnance ve státní správě.

•4.     Prosadíme účinnost zákona o státní službě.

•5.     Rozšíříme pravomoci kontrolních orgánů o možnost kontroly hospodaření samospráv.

•6.     Zavedeme odpovědnost veřejných činitelů za náhradu škody vzniklé při hospodaření se svěřenými prostředky státu bez nutnosti prokazovat jejich zavinění.

•7.     V případě obcí zavedeme princip auditů u firem, které bude vybírat nezávislá instituce tak, aby byla zajištěna nezávislá a efektivní kontrola hospodaření. Výsledek kontroly musí být veřejný. Stejně tak zavedeme povinnost zveřejňovat jmenovité hlasování orgánů obcí a měst.

•8.     Obnovíme činnost tzv. finanční policie.

•9.     Vedle speciálního státního zastupitelství pro boj s hospodářskou trestnou činností a korupcí zavedeme i tomu odpovídající speciální tribunál.

•10. Zavedeme institut spolupracujícího obviněného i u trestných činů korupce a zvážíme možnost finanční odměny či podílu na ty, kdo účinně ohlásí korupční jednání.

SLEDUJEME TÉMA Paroubkova nová strana  

Dále čtěte:
Peake: Hrozí promlčení kauz OKD a Škoda. Je třeba urychleně jednat
Vláda probere sporné privatizace. MUS prý už znovu nedopustí
Zlo korupce. Lidé souhlasí s Babišem, ale nevěří mu, ukázal průzkum

Čeští žalobci se přiklonili ke Švýcarům, našli u MUS škodu

##MINIPAS 221##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: NS - LEV 21

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

10:02 Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

Incident českých vojáků v Keni stále vyvolává otázky informovanosti mezi Armádou ČR, Ministerstvem o…