ODS: Obce získají zpět dřívější federální majetek

21.03.2012 16:22 | Zprávy

Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení schválila zákon, který umožní navrátit obcím historický nemovitý majetek, který nebyl zahrnutý do převodu majetku na obce podle zákona z května 1991. Důvodem byl fakt, že k tomuto datu byl správně podřízen zejména federálním ministerstvům obrany a vnitra a nacházel se ve vlastnictví České a Slovenské Federativní Republiky.

ODS: Obce získají zpět dřívější federální majetek
Foto: ods.cz
Popisek: Poslanec Jan Bauer

Podle schváleného zákona bude moci být vydán majetek, který obce vlastnily ke dni 31. prosince 1949 a který se nenachází na území vojenských újezdů a v pásmu do 50 metrů od státních hranic. Zákon, který se dotkne desítek obcí na území České republiky, iniciovali mimo jiné jihočeští poslanci za ODS František Dědič a Jan Bauer.

„Zákonem chceme především narovnat nerovné postavení obcí, kdy některým byl jejich historický majetek z období před rokem 1949 navrácen a některé na něj z důvodu nevyjasněných právních podmínek po rozdělení federace zatím marně čekaly. V praxi se jedná o zhruba dva tisíce hektarů lesů, stovky hektarů pozemků a některé nemovitosti, které doposud spravovalo zejména ministerstvo obrany, aniž by byly důležité pro obranné účely, jako například vojenská cvičiště. V souhrnu tedy nejde o velký majetek, jeho navrácení ale významně přispěje k rozvoji několika desítek obcí. Konkrétně jihočeské město Tábor nárokuje již od roku 1991 zhruba 500 hektarů lesa,“ uvedl k zákonu jako jeden z předkladatelů František Dědič, jihočeský poslanec ODS a bývalý starosta Tábora.

„Zákon se dotkne i několika obcí na Prachaticku, jeho přijetí dlouho očekává například Vimperk. Zdaleka se ale nejedná jen o jihočeské obce. O navrácení historického majetku se dlouhodobě hlásí i obce v dalších krajích České republiky,“ dodal další z předkladatelů zákona Jan Bauer, dnes poslanec ODS, dříve starosta Prachatic.

V průběhu legislativního procesu došlo po dohodě s ministerstvem obrany a vnitra k několika změnám. Oproti původnímu návrhu bude moci být navrácen pouze ten majetek, který určí vláda svým usnesením, a to nejpozději do 30. září příštího roku. Obce mohou o zařazení nemovité věci na tento seznam aktivně žádat do 31. března příštího roku.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Dvořák: Zlepšení genderové vyváženosti mezi členy orgánů kotovaných společností

14:02 Ministr Dvořák: Zlepšení genderové vyváženosti mezi členy orgánů kotovaných společností

Projev na 127. schůzi Poslanecké sněmovny ČR 22. ledna 2025 k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění…