Text dohody mezi vládou ČR a vládou USA o vzájemném pořizování materiálu a služeb pro účely obrany je v současné chvíli kompletní. Zbývá jen souhlas vlády a podpis. "Jednání jsme úspěšně završili. Je to jednoznačně dobrá zpráva, protože společně s Polskem jsme první zemí ze střední a východní Evropy, která bude mít stejný způsob zacházení jako tu má Velká Británie, Izrael či Německo. Našim firmám to umožní se zúčastnit armádních tendrů tak, aby překonaly překážky toho proslaveného Buy American Act," uvedl dnes po jednání se svým protějškem Leonem Panettou ministr obrany Alexandr Vondra.
Smlouva, na níž čeští a američtí vyjednavači pracovali intenzivně přes rok, zajistí například bezproblémový přístup amerických podniků k soutěžení o veřejné zakázky v oblasti obrany v ČR. Českým firmám pak umožní účastnit se soutěží pro americké ozbrojené síly. To dosud blokoval takzvaný Buy American Act, který při pořizování vojenského materiálu upřednostňoval domácí výrobce – české firmy tak dosud zakázky od Pentagonu nemohly získat vůbec nebo jen ve formě výjimečných subdodávek pro americké firmy.
„Neznám firmu, která by uzavření dohody nepodporovala,“ řekl Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR. Českým zbrojařům se podle něj otevře velice významný trh, na který dosud pronikali jen obtížně. „Americké prostředí je velmi protektivní. Dodávky se řídí zvláštními předpisy, které upravují, kdo může pro ozbrojené síly dodávat. Vzhledem k tomu, že 43 procent celosvětových výdajů na obranu vydává Washington, může být i malá zakázka v USA objemově velmi významná,“ dodal.
Neobává se, že by se české firmy nedokázaly mezi silnou konkurencí prosadit. „Zbrojní trh není o ceně, neplatí, co je levné, o to je zájem. Abyste uspěl, musíte být kvalitní a vaše výrobky musejí mít odpovídající technickou i technologickou úroveň. A s námi tu dnes není jediná firma, která by neměla produkt, jenž by nebyl schopen světové konkurence,“ sdělil dnes Hynek na okraj konference pro podnikatele „Czech Defense Seminar“.
Možnost obchodovat ve Spojených státech bez komplikací se zamlouvá i Milanu Janíčkovi z firmy URC Systems. Jejich rušiče, které dokáží až do vzdálenosti několika set metrů odhalit a zarušit signál, který by jinak odpálil improvizované výbušné zařízení, používají i čeští vojáci v Afghánistánu např. ve vozidlech Pandur. „Díky dohodě o nás americké firmy budou vědět. Chceme jim ukázat, že jsme v technologiích i know-how srovnatelní s jejich průmyslem,“ říká Janíček a dodává: „Není to jen o tom, že bychom v USA sami prodávali. Rádi bychom se zapojili do výzkumu a budeme také hledat i partnery, kteří by byli schopní naše výrobky exportovat ze Spojených států do dalších zemí.“
Podle Josefa Orla ze společnosti Oritest je dohoda jednak dobrá, ale i nutná. „V České republice je potenciál, aby se domácí produkty dokázaly uplatnit i na americkém trhu,“ říká. Jeho firma vyrábí detekční prostředky, které dokáží jednoduše a rychle zjistit přítomnost bojových chemických látek. O výrobek, který připomíná lakmusový papírek, a dokáže na základě barevných reakcí zjistit přítomnost jakékoli nervově paralytické látky už projevili Američané zájem. „Máme objednávku na zkoušení a posuzování našich výrobků pro americkou armádu,“ potvrdil Orel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ministerstvo obrany