„Tato malá novela zákona o vojácích z povolání by měla být oproti stávající úpravě srozumitelnější a navíc přinést i úspory,“ řekl poslanec Věcí veřejných Viktor Paggio, člena sněmovního výboru pro obranu. „Naše odborná komise také prosadila do pozměňovacího návrhu zkrácení lhůt pro případné uložení kázeňského trestu vojákovi na 60 dní. Původně navržených devadesát dnů byla lhůta příliš dlouhá, vojáka by nechávala v nejistotě a popírala tak jeho právo na co nejrychlejší prošetření věci. Zasadili jsme se také o prodloužení lhůty na přezkoumání rozhodnutí ve věci služebního poměru na 60 dní. To je dostatečná doba na to, aby voják v případě propuštění nebo odnětí hodnosti připravil kvalitní podání k soudu, který by jeho věc prozkoumal. Zmenší se tím disproporce mezi právy vojáků a jejich služebních orgánů.“
Novela také sjednocuje postup při poskytování rodičovské dovolené u vojáků stejně jako u civilních zaměstnanců. Dosud tomu tak totiž nebylo. Novinkou je také to, že rezort obrany umožňuje vojákům v zahraničí elektronický kontakt s rodinou a blízkými. „Jde o reakci na zkušenost z misí v Afghánistánu, kdy se ukázalo, že takové opatření významně zlepšuje morálku mužstva,“ vysvětlil poslanec. „V rámci úspor bude mít voják v případě organizačních změn nárok na plný plat oproti dnešním 12 měsícům jen půl roku. Změna je i v tom, že voják, kterého armáda propustila za závažné porušení kázně dřív, než odsloužil dva roky, bude muset vracet poměrnou část výdajů na výstroj. Dílčí úspory přinese například to, že vojákům z misí skončí mimořádné rehabilitace, navrhuje zrušení příspěvku na přestěhování nebo na vrácení náborového příspěvku, pokud vojákovi skončí služební poměr tak, že se to musí řešit ve správním řízení.“
Martina Hrdličková
tiskový odbor VV
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veciverejne.cz