Paggio (VV): Smlouva ACTA je špatná a proto ji nepodpořím

05.02.2012 20:25 | Zprávy

Co je mezinárodní smlouva ACTA? Jde o dokument, který má zajistit naši konkurenceschopnost, jak tvrdí vláda, nebo omezuje lidská práva a svobodu, jak tvrdí mladí aktivisté?

Paggio (VV): Smlouva ACTA je špatná a proto ji nepodpořím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Viktor Paggio

Evropský parlament má analýzu, která říká, že smlouva ACTA je špatná a doporučuje poslancům, aby ji neschválili. Já osobně budu v českém Parlamentu hlasovat proti ní.

Obchodní dohoda proti padělkům ACTA si klade za cíl bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků, ať už jde o záznamy hudebních či filmových děl, falšované léky, napodobeniny značkových oděvů, elektroniky či jiné formy podloudné výroby. Jsem toho názoru, že části ACTA týkající se internetu bohužel vychází vstříc tupému boji vydavatelských firem proti technologiím, který nemohou vyhrát. Řešení nevidím v represi a kontrolách na hranicích, ale v tom učinit zážitek z legální hudby nebo filmů na internetu pohodlnější a jednodušší než pirátské stahování. Znamená to samozřejmě i dostupné ceny – za dobrý pokus hodný následování považuji třeba český MusicJet.

Iniciátory dohody byly v roce 2006 Japonsko a USA, světově nejvýznamnější držitelé práv k duševnímu vlastnictví. Doposud se k dohodě připojily například USA, Japonsko, Austrálie nebo Jižní Korea. Dne 26. ledna ji v Tokiu podepsalo 22 členů Evropské unie včetně Česka. Dohoda je otevřena k podpisu do 1. května 2013. ACTA však není pouze obchodní dohodou - to by ji schvaloval čistě Brusel - ale zasahuje i do trestněprávní roviny, a tak se dostane i do českého parlamentu. Text byl vyjednán exekutivou a to jak na evropské úrovni, tedy Evropskou komisí, tak na úrovni národní, tedy vládou zastoupenou Ministerstvem průmyslu a obchodu. Výsledný text ještě musí projít výbory Evropského parlamentu a pak plenární schůzí. Evropský parlament už si nechal vypracovat vyhodnocení ACTY, které nedoporučuje smlouvu přijmout tak, jak je.

Podle hackerského hnutí Anonymous se však snaží omezit svobodu slova a neutralitu internetu. To jako největší problém nevidím a osobně jsem rozhodně proti každé formě pirátství. Být proti pirátství i proti ACTA je naprosto v pořádku. Za největší problém textu považuji zejména vágní ustanovení o zákazu prodeje a distribuce programů a technologií, které umožňují obejití ochrany proti kopírování (nově by nešlo uložit si legálně koupené DVD do počítače), nelíbí se mi ani tajnosti kolem jejího vyjednávání a fakt, že úmluva nefunguje v rámci zavedených mezinárodních organizací typu WTO, kde už platí dohoda TRIPS. V této podobě ji nepodpořím.

Viktor Paggio,
poslanec PS ČR za Věci veřejné

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veciverejne.cz

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!