Hospodaření státního rozpočtu skončilo v prvním pololetí letošního roku schodkem ve výši 72 miliard korun, tedy schodkem bez mála o deset miliard vyšším než ve stejném období loňského roku a schodkem, který rozpočet za první pololetí vykázal v letech 2009 a 2010, kdy se v rozpočtu v plné míře projevovaly dopady hospodářské krize. To je skutečně tristní výsledek dvouleté rozpočtové politiky vlády, která má stále ještě odvahu nazývat se vládou rozpočtové odpovědnosti.
Podle zveřejněných údajů je zřejmé, že hlavní problém spočívá na příjmové straně. Daňové příjmy vykázaly meziroční pokles téměř o 3 procenta, zatímco rozpočet počítá s růstem o více než sedm procent. Zásadní podíl na tom má především inkaso DPH. Vláda ve své naivní víře v neoliberální poučky o prospěšnosti přesunu daňového těžiště směrem k nepřímým daním očekávala, že zvýšením snížené sazby DPH z 10 na 14 procent vzroste příjem státního rozpočtu z této daně oproti předchozímu roku o patnáct procent, tedy přibližně o 23 miliard korun. Skutečnost je však taková, že za první pololetí vybral ministr financí o 2,6 miliardy méně než ve stejném období loňského roku.
Dokonce už ani samotné ministerstvo financí neskrývá, že pokles daňových příjmů je výsledkem zhoršující se ekonomické situace, především pak klesající spotřeby domácností. Výdaje domácností na konečnou spotřebu se v prvním čtvrtletí snížily meziročně o 2,9 procenta, což je pokles, který svou hloubkou nebyl dosud zaznamenán a nemá srovnání ani v rámci zemí Evropské unie. Jde o logickou reakci domácností, které na zdražování a pokles reálných příjmů reagují tím, že omezují své výdaje, případně jezdí za levnějšími nákupy běžného zboží do zahraničí.
Za současnou ekonomickou situaci a stav veřejných financí nese odpovědnost výhradně Nečasova pravicová vláda, která Českou republiku jako jedinou z okolních zemí přivedla do recese. Vláda není schopna podpořit spotřebitelskou poptávku, nastartovat hospodářský růst a zajistit tak rozpočtu dostatečné příjmy. Měla by otevřeně přiznat, že její rozpočtová politika a recepty na ozdravění veřejných financí skončily naprostým fiaskem a jediným řešením pro budoucnost této země jsou předčasné volby.
Národní socialisté v takových volbách budou hledat podporu voličů s komplexním programem proti recesi nezaměstnanosti a deficitu, který jsme představili 9. června na programové konferenci strany. Jeho pilířem pro boj s deficitem je aktivní prorůstová hospodářská politika doplněná o vzájemně provázaná, vyvážená opatření na příjmové i výdajové straně rozpočtu s cílem napravit škody napáchané v posledních pěti letech pravicovými vládami a postupně zastavit zadlužování země.
Jiří Paroubek, předseda NS-LEV 21
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: NS - LEV 21