Paroubek: Za katastrofální nečerpání peněz z EU jsou odpovědny pravicové vlády a nikdo jiný

16.03.2012 16:15 | Zprávy

Už před několika lety jsem na půdě sněmovny interpeloval vládu M. Topolánka – bylo to v letech 2008 - 2009 – kvůli nečerpání evropských peněz.

Paroubek: Za katastrofální nečerpání peněz z EU jsou odpovědny pravicové vlády a nikdo jiný
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Jak se všichni mohli přesvědčit, stejné problémy má i současný kabinet. Kromě liknavého a neodborného přístupu při čerpání se na současném stavu projevila tragická personální politika Topolánkovy i Nečasovy vlády, kdy lidé, kteří jsou na ministerstvech za čerpání odpovědní, byli v průběhu let obměněni až šestkrát. I to o celé věci něco vypovídá.

V tuto chvíli tedy hrozí nevyčerpání nejméně 100 - 150 mld. Kč. Pro Českou republiku je to tady velmi vážná situace a myslím, že to může být dokonce ještě víc, až ke 200 mld. Kč.

Jedním z důvodu katastrofálně nízkého čerpání je také to, že není nastaven audit vlády. Včera při sněmovních interpelacích jsem slyšel stereotypní odpovědi pánů Nečase i Kalouska, kteří říkali, že chyba je ve špatně nastaveném systému, za což může vláda, kterou jsem vedl.

Každý má na stránkách ministerstva financí možnost stáhnout si povinnosti platebního a certifikačního orgánu. Z ministerského materiálu vyplývá v bodech 11 a 12 ve zkratce následující: ministerstvo financí má provádět permanentní auditní činnost. Podle těchto podmínek by totiž měla být každá jednotlivá dotace podrobena auditu a ten audit by měl být funkční. Výmluva na to, že je chyba v něčem, co vzniklo před šesti či sedmi lety, je opravdu lichá a neuvěřitelná a neudržitelná.

Další jednání vlády o o peníze z EU na další sedmiletou perspektivu je navíc velmi vážně ohroženo dvěma faktory, za které mají pravicové vlády plnou odpovědnost: Jednak je to nevstřícnost vlády vůči ostatním zemím EU a za druhé chyby v čerpání peněz z EU, tedy spíše nečerpání.

Z vlastní zkušenosti vím, když jsem o penězích z EU jako předseda vlády sám jednal, jak se jednalo se zeměmi, které byly v čerpání neúspěšné či podobně "úspěšné", jako naše pravicové vlády. K tomu musíme připočíst četná podezření z korupce, administrativní nehody či přehmaty - to jsou všechno věci, které činí pozici české vlády jen těžko udržitelnou.

Před sedmi lety, když jsem jednal o finanční perspektivě já, jsem se snažil tomuto jednání přizpůsobit i politiku vlády směrem k předsednickým zemím. Jinak řečeno, aby byly naše vzájemné vztahy co nejlepší, nadstandardní. Povedlo se nám i díky tomu získat 30 mld. eur, což bylo nejvíce ze všech členských zemí na občana z celé EU.

S napětím očekávám, jak se toto jednání Nečasově vládě povede. Už dnes můžeme předpokládat, že výsledek bude velmi špatný.

Jiří Paroubek, předseda NS-LEV 21

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: NS - LEV 21

Tomio Okamura byl položen dotaz

Prý se nebráníte jít do koalice s ANO

Zajímalo by mě, co je pro vás přijatelný kompromis pro sestavení společné vlády a co jsou body z vašeho programu, ze kterých neslevíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!