Při dvou pokusech o volbu do obecního zastupitelstva v Krupce někteří voliči dostali peníze za to, že dají svůj hlas určité straně. V malé obci na Plzeňsku si zase starosta zajišťoval hlasy pro své zvolení tím, že si své nové voliče tady nechal přihlásit k trvalému pobytu. Přestože jde o jednání, které porušuje volební pravidla, platný zákon ho těžko postihuje. Zatímco v zahraničí speciální paragraf pro takové skutky existuje, u nás tomu tak doposud nebylo. „Ukázalo se navíc, že je problém kvalifikovat to jako některý z trestných činů, který stávající zákoník zná. Nabízelo se hned několik různých výkladů, od maření voleb, přes porušení tajnosti hlasování, k uplácení nebo přijetí úplatku. Ve výsledku ale zůstali pachatelé trestně nepostižitelní," vysvětluje Karolína Peake motivaci ke vzniku pozměňovacího návrhu.
Podstatou změny trestního zákoníku je proto taková formulace příslušného paragrafu, která na nechvalně známé kupčení s hlasy dopadá. „Naplnění skutkové podstaty nového trestného činu nakupování hlasů ale předpokládá, že bude prokázána souvislost mezi poskytnutím úplatku, i jakéhokoliv prospěchu, a hlasováním voliče. Pokud se to podaří, pachateli hrozí pobyt ve vězení od půl roku do tří let," říká autorka pozměňovacího návrhu, místopředsedkyně vlády Karolína Peake.
Více:
Jandák k hlasovacímu sprintu: Není čas zákony nastudovat. Musím letět...
##PROFIL 1382##
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Veciverejne.cz