Peška (KSČM): Sport je nejlepší řešení

08.08.2012 17:15 | Zprávy

Současná dospívající mládež má řadu možností jak trávit volný čas. V posledních letech výrazně převažuje pasivní hraní počítačových her, komunikace přes různé sociální sítě jako Facebook či jiné prostředky současné techniky.

Peška (KSČM): Sport je nejlepší řešení
Foto: kscm.cz
Popisek: Logo KSČM

V knihovnách mladé lidi nenajdete, informace čerpají z internetu. V pátek či v sobotu večer je pak jejich místem srazu nejbližší diskotéka či levnější restaurace. Zakázané návykové látky se zde dají získat vcelku bez problému – kdo chce zkusit, koupí a zkusí, kdo nechce, odolá a nekoupí.

Mně se tento trend nelíbí. Jenže co s tím? Svět a jeho civilizační vývoj nezměníme.  Zkusme tedy nabídnout mladým lidem i jinou šanci na naplnění jejich volného času. Ještě relativně nedávno patřila Česká republika (dříve též Československo), k sportovně nejrozvinutějším zemím světa. Nechci zde připomínat  četné mezinárodní úspěchy našich sportovců, ale rád bych uvedl jeden zajímavý údaj: ČR je zemí s největším počtem hokejových stadionů na počet obyvatel.  Jenže řada z nich chátrá, jejich provozovatelé jen obtížně hledají finanční prostředky na provoz, údržbu či rekonstrukci.  A podobné je to i s řadou dalších sportovních zařízení. Chátrající bazény, stadiony, tělocvičny, střelnice, velodromy, sportovní haly jsou typickým jevem téměř každého našeho města či větší obce. Ať již je provozuje město, sportovní oddíl, svaz či jiná instituce, problémy jsou vždy stejné – nejsou peníze. A nejinak je to se sportovní aktivitou naší mládeže. Řada sportovních oddílů rezignovala na výchovu mládeže – na činnost mládežnických oddílů není dostatek financí, chybí dobrovolní funkcionáři či trenéři a ani do existujících oddílů se mládež právě nehrne.

A tak můžeme pozorovat, jak řada nedávno ještě velmi úspěšných sportů vymírá. Markantní je to zejména u kolektivních sportů – např. házené či volejbalu, které ještě nedávno patřily k pilířům naší tělovýchovy. Důsledky jsou viditelné. Jestliže chybí široká sportovní základna, pak u kolektivních sportů, na rozdíl od individuálních,  nemůžete dosáhnout výraznějšího sportovního úspěchu na poli mezinárodním.  Dokladem jsou výsledky našich sportovců na posledních několika olympijských hrách. Zkuste si vzpomenout, který kolektivní sport, s výjimkou ženského basketbalu, byl za ČR naposledy zastoupen na  LOH. Ano, v roce 2000 v Sydney  to byli fotbalisté, od té doby 12 let nikdo! Je to důsledek zcela nedostatečné státní podpory sportu i rozbití řady fungujících organizačních struktur a jednotek (Svazarm, sportovní centra mládeže, ČSTV apod.).

Samozřejmě, tento obrovský dluh, který má naše společnost vůči sportu a výchově mladé generace, nelze zvrátit z úrovně jednoho kraje. Rádi bychom se zapojili do nějaké celostátní koncepce podpory sportu, pokud by existovala. Přes dlouholeté volání různých vrcholných sportovních orgánů v čele s Českým olympijským výborem se však žádná vláda k této otázce dostatečně zodpovědně nepostavila. Z pohledu kraje je však možné řešit alespoň ty věci, které jsou na úrovni kraje ovlivnitelné.  KSČM chápe podporu sportu  jako významnou část výchovy mladé generace. V případě úspěchu v krajských volbách se chce daleko více zaměřit na podporu sportovních aktivit mládeže, finančně podpořit rozvoj sportovní infrastruktury i významné sportovní akce, které se konají na území Středočeského kraje.

Rozhodně chceme navýšit finanční podporu směřující do sportovních aktivit z rozpočtu Středočeského kraje.  Dosavadní částku ve výši cca 25 milionů korun, kterými Středočeský kraj sportovní činnost podporoval, pokládáme za nedostatečnou. Zároveň však chceme změnit způsob rozdělování těchto finančních dotací či příspěvků tak, aby hlavní kritériem byl jejich sportovní přínos, nikoli politické zájmy té či oné strany v daném regionu či městě.

Jedním z hlavních pilířů této koncepce by se měl stát systém podpory vzniku i činnosti sportovních center mládeže  především v kolektivních sportech. Chceme navázat na zkušenosti z činnosti mládežnického basketbalového centra v Nymburce a tuto myšlenku přenést do dalších sportů a měst v kraji. Jako nejvhodnější lokality pro zřízení těchto sportovních center mládeže se nám jeví především města Kladno, Příbram a Mladá Boleslav. Z pohledu sportů pak zejména fotbal, hokej, volejbal a atletika. Výrazněji než doposud chceme podpořit i vznik či obnovu sportovních zařízení na území Středočeského kraje. Chceme iniciovat tzv. program START, z něhož by mohly čerpat finance nově založené sportovní oddíly mládeže.

V neposlední řadě pak chceme podporovat vrcholné sportovní akce mezinárodního významu. Případně i iniciovat obnovení tradic některých sportovních akcí z dřívějšího období. Jednou z nich může být např. obnova pořádání cyklistického Závodu míru, kde bychom chtěli iniciovat spolupráci a podporu jednotlivých krajů či regionů České republiky s cyklistickým svazem a dalšími cyklistickými oddíly ČR. 

Ladislav Peška, předseda Komise pro sport, kandidát do Zastupitelstva Středočeského kraje (KSČM)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Můžete zaručit, že návrh na výpověď bez důvodu za žádnou cenu nepodpoříte?

Vždyť je vůči pracujícím lidem úplně asociální. A hlavně nemyslíte, že je třeba spíš řešit, proč když tvrdě pracujeme, tak většina z nás sotva vyjde s platem? Že máme tak nízkou životní úroveň, že vlastní bydlení je už luxus?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál (Stačilo!): Evropa má problém. Velký problém. A nejen v Bruselu

22:31 Dostál (Stačilo!): Evropa má problém. Velký problém. A nejen v Bruselu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke střelbě v bruselském metru.