Je zřejmé, že Senát sám o sobě nemůže všemu zabránit a vést k pádu této, slušně řečeno, nepopulární vlády, avšak může prosazování kroků pravicové vlády značně ztížit, příp. změnit anebo nepříznivé dopady alespoň zmírnit; a možná, díky nyní již křehké většině pravice v Poslanecké sněmovně, v blízké budoucnosti i zabránit.
Jsem přesvědčen o tom, že Senát přináší do politického systému slušnost, rozum a odbornost. Z tohoto pohledu si myslím, že bych v Senátu mohl být prospěšný 22-letou praxí a zkušenostmi nabytými právě v oblastech zdravotnictví a sociálních věcí, ve které se setkávám s jedněmi z nejpotřebnějších a nejzranitelnějších – těžce tělesně postiženými spoluobčany.
Stop vládním reformám ve zdravotnictví - přístup ke zdravotní péči nesmějí rozhodovat peníze
Ve zdravotnictví jsme svědky „šílených“ nápadů z dílny ministerstva zdravotnictví, které dle mého názoru v případě, že se nezruší nebo alespoň nezmírní, povedou k tomu, že ten kdo nebude mít peníze, na kvalitní zdravotní péči nedosáhne. Z tohoto důvodu zásadně nemohu souhlasit s rozdělením zdravotní péče na standardní a nadstandardní, a už vůbec ne s tím, žeby si pacient mohl “koupit" svého doktora – dost dobře si nedovedu představit, jak by v praxi bylo zabezpečeno, že by takto platící pacient nepředběhl v pořadí ošetření pacienta, který by nezaplatil.
Mnohým ze spoluobčanů dělal už teď problém uhradit tzv. regulační poplatek za hospitalizaci ve výši 60,- Kč, ten už se mezitím zvýšil na 100,- Kč na den. O žádný regulační poplatek nejde, nazvěme věc správně - je to spoluúčast pacienta. Pokud by vůbec měla být zachována, tak určitě jen ve výši max. 60,- Kč na den a na omezený počet dní v roce.
Pan ministr prosazuje další nesmyslný poplatek 200,- Kč za vyšetření u odborného ambulantního lékaře. A to nemluvím o stále se zvyšujících doplatcích za léky!
Dalším nesmyslným krokem je úplné zrušení úhrady volně prodejných léků, hrazených byť jen zčásti ze zdravotního pojištění.
Jsem členem Správní rady VZP, situace ve zdravotním pojištění není jednoduchá, ale přesto si troufám tvrdit, že při příslušných úpravách zdravotního systému nemusí k tak razantním změnám v neprospěch lidí docházet.
Privatizace nemocnic ???
Stop vládním reformám v sociální oblasti
Asociální pravicová důchodová reforma s velmi riskantním tzv. 2. pilířem, jenž vyčerpá už tak těžce zkoušený státní rozpočet, poslouží jen soukromým penzijním fondům a je rizikem výplaty důchodů budoucím seniorům. Není pravdou, že by stávající průběžný systém po určitých úpravách nebyl schopen v budoucnu výplatu důchodů zajistit.
Osoby se zdravotním postižením žijící v pobytových zařízeních sociálních služeb přišli novým zákonem i o nově zavedený příspěvek na mobilitu ve výši 400,- Kč měsíčně. Těmto lidem mnohdy po zaplacení všech úhrad zbývá na nákup hygienických potřeb, oblečení, obuvi, na doplatky na léky a poplatky ve zdravotnictví od 600,- do 1500,- Kč na měsíc! Myslím si, že je především zásluhou nás - „Hrabyňáků“, že se o změně výplaty této dávky ve prospěch nejen „vozíčkářů“ jedná a je připravena změna problémového textu zákona v Parlamentu.
Zelená stavbě pavilónu interních oborů ve Slezské nemocnici v Opavě
V současné době jsou všechna lůžková zdravotnická zařízení pod tlakem zdravotních pojišťoven a Ministerstva zdravotnictví nucena přistupovat k realizaci tzv. optimalizace a restrukturalizace lůžek akutní péče. S tímto krokem se dá v zásadě souhlasit, avšak rušení lůžek musí být rozumné, provedené až po důkladných analýzách a posouzení potřebnosti, kvality a zvláště dostupnosti poskytované zdravotní péče, a to tak, aby obdobný přístup k této péči měl každý občan. Konkrétně v žádném případě nemohu souhlasit ve Slezské nemocnici v Opavě se zrušením hematoonkologie a zamýšleným přesunem ortopedického a plicního oddělení do Krnova.
Z pozice senátora bych také rád podpořil plánovanou výstavbu nového pavilónu interních oborů ve Slezské nemocnici v Opavě jako náhrady za stávající a zcela nevyhovující prostory současné interny, což již nyní prosazuji z pozice místopředsedy výboru zdravotního Krajského zastupitelstva Moravskoslezského kraje s tím, aby stavba nebyla odsouvána na stále pozdější léta a aby nebyla náhodou „zapomenuta“!
Zachování Vítkovské nemocnice
Dostupná zdravotní péče musí být zabezpečena i v ostatních částech okresu, např. pokračováním činnosti vítkovské nemocnice ve stávající struktuře a prosazení provozu v současné době chybějící, na konci minulého roku zaniklé, oční ambulance. I v této činnosti bych rád pokračoval.
Obchvat Hrabyně
Region však trápí i další problémy. Jedním z nich je i pravicovou vládou oddalování realizace obchvatu Hrabyně. I zde vidím prostor a možnou pomoc z pozice senátora.
Červenou kartu korupci
O boji proti korupci pravicová vláda pouze mluví. Jsem spoluautorem myšlenky vybudování Ratingové agentury protikorupčního jednání, která by jednoznačně definovala chování firem, a to při použití elektronických aukcí na nákupy i prodej co možná nejvíce zboží a služeb.
V boji proti korupci, i když je to poměrně malý příspěvek, se připojuji i jako fotbalový rozhodčí na okresní úrovni, o kterém se ví, že nikdy žádný úplatek nevzal a ani nevezme.
Díky svému dosavadnímu pracovnímu zaměření bych se rád především tématům zdravotnictví a sociálních věcí věnoval i jako senátor. Nabízím Vám znalost výše uvedené problematiky z praxe. Jsem jedním z Vás, znám Vaše problémy a mohu zastávat Vaše oprávněné zájmy.
Děkuji Vám za Vaši důvěru a podporu.
MUDr. Mgr. Vladimír Plaček
Ředitel Ústavu sociální péče pro tělesně postižené v Hrabyni
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSSD