Poc (ČSSD): Cesta na jatka nesmí být utrpením!

16.03.2012 7:21 | Zprávy

Europoslanci podpořili kampaň 8hours proti týrání zvířat jedoucích na porážku. Podařilo se! Zvířata jedoucí na porážku by už brzy nemusela při transportu po Evropě zbytečně trpět.

Poc (ČSSD): Cesta na jatka nesmí být utrpením!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Poc

Evropská komise a Rada EU dostanou v nejbližší době na stůl výzvu Evropského parlamentu, aby omezily délku přepravy zvířat na jatka na maximálních osm hodin. Myšlenka má navíc podporu více než milionu signatářů petice 8hours (www.8hours.eu).

„Ano, ta zvířata si jedou pro smrt. Ale to snad ještě neznamená, že je máme nechat trpět!“ vysvětluje své motivy jeden z autorů zmiňované písemné deklarace (http://bit.ly/xu3TEk), český europoslanec Pavel Poc.

Pavel Poc začal společně se svými kolegy z Evropského parlamentu sbírat podpisy pod prohlášení loni v listopadu. Potřebné nadpoloviční většiny, tedy minimálně 378 poslanců, dosáhli včera (prohlášení podpořilo 391 poslanců), den před stanovenou lhůtou! Dnes v poledne to slavnostně oznámili na plenárním zasedání ve Štrasburku. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz předá výzvu následně Evropské komisi a vládám členských států EU.

„Je to úspěch, mám velkou radost,“ říká europoslanec Poc. „Od písemného prohlášení je ke skutkům sice ještě daleko, ale snad všechny tyto iniciativy společně vytvoří dostatečný tlak, aby ke změně potřebné legislativy opravdu konečně došlo“.

Situace je opravdu zoufalá. Desetitisíce dosud živých zvířat jsou běžně transportovány přes celý kontinent, hodiny a hodiny, v horku i v mraze, v naprosto nevyhovujících stísněných podmínkách, aby nakonec ta zvířata, která transport přežila, putovala krátce po vyložení rovnou na porážku. Platná evropská legislativa je stále ještě zcela nedostatečná.

"Není skutečně žádný důvod působit živým tvorům zbytečné utrpení. Extrémně dlouhé transporty takovým utrpením rozhodně jsou, a to i kdyby byly dodržovány všechny předepsané postupy. Jakože nejsou,“ rozčiluje se Pavel Poc, doktor přírodních věd.

Podle nezávislých studií je v EU každoročně přepraveno přibližně 37 milionů kusů živého skotu, prasat, ovcí, koz a koní. Navíc přes miliardu kusů drůbeže. Telata putují tři tisíce kilometrů z Litvy do Španělska, prasata zase dva tisíce kilometrů z Nizozemska do Rumunska. I přes Českou republiku…

Česká republika má v tomto případě před vlastním prahem zameteno. „Naše veterinární správa skutečně dělá maximum. Provádí kontroly kamionů, vyžaduje školení personálu. Český zákon na ochranu zvířat navíc stanovuje maximální povolenou dobu přepravy živých zvířat v rámci republiky: nesmí překročit osm hodin. Ovšem tranzity přes naše území, to už je často něco jiného,“ dodává Pavel Poc.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Tomio Okamura byl položen dotaz

Prý se nebráníte jít do koalice s ANO

Zajímalo by mě, co je pro vás přijatelný kompromis pro sestavení společné vlády a co jsou body z vašeho programu, ze kterých neslevíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!