Poc (ČSSD): Konec ACTA! Rozhodl Evropský parlament

04.07.2012 16:06 | Zprávy

Evropský parlament zamítl kontroverzní dohodu ACTA. Proti dohodě bylo 478 europoslanců, jen 39 ji podpořilo a 165 se zdrželo hlasování.

Poc (ČSSD): Konec ACTA! Rozhodl Evropský parlament
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Poc

Podle tvrzení hlavního zpravodaje Davida Martina byla dohoda od počátku projednávána netransparentně, bez zapojení občanské společnosti a snahou bylo dohodu schválit ve zrychleném procesu bez účasti veřejnosti. O smlouvě před hlavním hlasování na plénu jednaly také parlamentní výbory (INTA, JURI, ITRE, DEVE, LIBE), které souhlasně vydaly zamítavé stanovisko ke schválení ACTA.

Europoslanec Pavel Poc (ČSSD) dodává: "ACTA je jednoduše paskvil. Zákony se mají dělat jinak. Zákon má připravit vláda nebo v tomto případě Evropská komise a schválit ho má zákonodárný orgán, v tomto případě Evropský parlament. Aby zákonné závazky pro evropské občany vznikaly u stolu, kde se sejde několik amerických firem z oboru biotechnologií a multimédií a prostřednictvím smlouvy se je pokoušely oktrojovat celému světu, to je nehoráznost!"

Ze strany evropské pravice byla snaha hlasování o osudu ACTA odročit, to se však nepodařilo. "Postoj některých takzvaně pravicových kolegů si musí analyzovat a vysvětlit jejich voliči, kteří je do poslaneckých křesel dostali. A jsem naopak potěšen jednotným postojem sociálně demokratické frakce, která od počátku požadovala zamítnutí dohody ACTA."

Problém porušování práv duševního vlastnictví je třeba řešit. Komise však měla nejprve přezkoumat směrnici o dodržování práv duševního vlastnictví (IPRED) a přizpůsobit relevantní právní předpisy EU, než začala o ACTA jednat.

Evropské podniky a evropští spotřebitelé, jejichž organizace nebyly přizvány na jednání neměly žádnou možnost podobu dohody ovlivnit. Takovou možnost neměl ani Evropský parlament, a proto jediné odpovědné rozhodnutí, které mohl učinit, bylo dohodu odmítnout.

"Děkuji všem, kdo se připojili k protestům proti ACTA, která měla být původně tajnou dohodou, o které se občanská společnost neměla dozvědět dřív, než vstoupí v platnost."

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavelpoc.cz

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Česko-slovenské vztahy je třeba obnovit

9:04 Vích (SPD) Česko-slovenské vztahy je třeba obnovit

Budovat dobré vztahy mezi ČR a Slovenskem bylo roky přirozené. Pětikoalice je zásadně narušila. Tahl…