Příhodová (ODS): Marnost čekání na systémový přístup k ochraně ovzduší v Praze

02.02.2012 16:44 | Zprávy

Praha, ale i další města se opět dusí. A úřady? Neprokazují ani minimální schopnost přijmout alespoň základní opatření, natož přemýšlet a jednat systematicky. Uvedu jeden příklad za všechny.

Příhodová (ODS): Marnost čekání na systémový přístup k ochraně ovzduší v Praze
Foto: odspraha1.cz
Popisek: Jana Příhodová

Centrum Prahy, ulice Na Florenci. Média uvádí reportáž o tom, jak úžasný administrativní komplex vyroste proti Masarykovu nádraží, místo bývalé budovy Typografie, pro připomenutí - bývalé Rudé Právo.

Lituji všechny, kteří v dané lokalitě žijí, pracují či pouze jí procházejí. Jednu špatnou zkušenost mají tito lidé za sebou – byla to doba, kdy  nečinnost státní správy provází chaotické kroky samosprávy, (která má po vydání stavebního povolení už jen omezené možnosti), vydané stavebního povolení má velmi vágně nastavené podmínky. Následuje série nedůsledných kontrol. To vše a možná i více tu bylo, při výstavbě obchodně administrativního centra „Palladium“ na náměstí Republiky, v Praze 1. Nepochybně, si většina dotčených vzpomene na množství nákladních automobilů, stojících ve frontě se zapnutými motory a odvážejících mnohdy nezakrytou výkopovou zeminu. Zcela určitě si vzpomenou na zaprášené ulice na to, že umýt okna, uklidit byt nebo umýt auto, bylo zcela zbytečné. Během několika málo minut se vše pokrylo vysokou vrstvou špinavého prachu. Stejně, jako je nezapomenutelné to, že každý nádech provázel, zejména v horkých letních měsících, kašel a to právě kvůli množství prachu ve vzduchu. Hluk a nemožnost klidnějšího nočního spánku je kapitola, o které teď radši psát nebudu, to by článek byl nekonečný.

Ano, jak návštěvníci, tak bydlící byli vystavení obrovské zátěži. Nepomohly stížnosti, urgence ani prosby, prostě nic. Když stavba skončila, doufali místí, že si na čas oddychnou. Oddych byl i oblíbeným slibem komunálních politiků před komunálními volbami. Věty jako “..samospráva bude dohlížet na to, aby nebyli obyvatelé ohrožováni zdraví škodlivými exhalacemi a hlukem...“ Jenže sliby chyby.

Nyní vedoucí představitelé na radnici v hlavním městě Praze či Praze 1, stejně tak i opoziční zastupitelé, všichni svorně mlčí a uhýbají před řešením problému, jak omezit obrovské množství polétavého prachu v Praze. Jisté je, že prach je jedním z významných znečišťovatelů, zejména při velké stavbě. Uvedu opět zmiňovaný případ. Bourací a zemní práce na území, kde stála budova Typografie – budova Rudého Práva. Ti, kteří touto lokalitou v poslední době prošli, či tu žijí, mně dají za pravdu. Už teď vnímají obrovský nárůst všudypřítomného polétavého prachu. Jaká jsou opatření Prahy 1, nebo jaké opatření přijalo hlavní město Praha? Jsou respektována všechna doporučení z dokumentace EIA? Jaká kompenzace za způsobené zdravotní příkoří v podobě přínosu pro zlepšení kvality života v území, dotčené občany čeká?

Hodně otázek, žádná odpověď. Jaro a léto ve své nahotě ukáží, zda se alespoň něco změní, zda má někdo zájem o voliče z této lokality a nejen z ní, a zda a jak zvládnou komunikaci s investorem, kterým je dle informací z medií, společnost Penta.

Ano, bydlím v této lokalitě, a mám bohatou zkušenost z každodenního potýkání se s nepravostmi při výstavbě  Palladia. Jsem realista a chápu potřeby rozvoje lokality. Jsem však také pamětnicí mnoholetých diskusí o rozsahu, funkčním využití a limitující dopravní obsluze zmíněných pozemků, dávno zapomenutých podmínek a požadavků na rozsah a obsah nabídek služeb v nové budově, mimo jiného i nabídku služeb studentům. Znám dobře možnosti vyplývající ze zákona a umožňující průběh stavby co nejšetrnějším způsobem k životnímu prostředí a občanům.  O to víc budu sledovat stavbu na místě Typografie. Hodlám se podívat, zda budou v rámci stavby plněny podmínky, které ve své době definovala radnice Prahy 1, včetně toho, že před povolením stavby bylo dominantní podmínkou, vyřešení dopravy v návaznosti na úmysl budování nových objektů na Masarykově nádraží.

Je patrné a já se oprávněně obávám, že hned tento bod splněn není.

Stejně zajímavé bude, zda odpad ze stavby bude zhotovitel vozit (zakrytými!) nákladními auty, napříč Prahou, a bude tak docházet k zatěžování životního prostředí, nebo zda stavební odbor, s ohledem na zatíženost lokality, stanovil podmínku, že se odpad bude vozit na blízkou náplavku a odvážet lodí. Je hodně co kontrolovat a je hodně, co případně interpelovat. Zastupitelé, napříč politickým spektrem, by měli o své voliče pečovat a uvedené záležitosti sami sledovat. Byť jsem do zastupitelstva nekandidovala, mohu všem slíbit, že budu velmi pozorná, a budu se dotazovat odpovědných radních, zastupitelů napříč politickým spektrem, na zvolená opatření k nápravě, pokud budou na této stavbě předpisy porušovány.

Zahájené bourací práce, ve mně však mnoho optimismu nebudí a lituji všechny v širokém okolí.

RNDr. Jana Příhodová (ODS)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!