Rath: Koalice otevřela Pandořinu skříňku pro další privatizace nemocnic

06.12.2011 21:11 | Zprávy

Projev na 32. schůzi Poslanecké sněmovny dne 6 .12 .2011

Rath: Koalice otevřela Pandořinu skříňku pro další privatizace nemocnic
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Dámy a pánové, z poslaneckých řad vládní koalice jsem slyšel "á jé". Vy jste si odhlasovali, že tady budete jednat třeba do rána. Konečně my na to máme dost sil.

Dámy a pánové, po několikáté se v této Poslanecké sněmovně dostáváme k projednávání zákona o veřejných neziskových nemocnicích, který navrhuje poslanec Marek Šnajdr za podpory ministra zdravotnictví Hegera zrušit. Už opakovaně jsme tady říkali argumenty, proč to považujeme za nebezpečné. Myslím si, že ten zákon vznikl především proto, a byl odpovědí na politiku Občanské demokratické strany, která tehdy, kdy vznikal, řídila kraje a rozjížděla privatizaci nemocnic. Nejdál to došlo v kraji Středočeském, kde tehdejší hejtman a místopředseda Občanské demokratické strany pan Bendl prodal jedenáct nemocnic v podstatě v jednom okamžiku a prodával je velmi nestandardním způsobem. Souhrnně byly tyto nemocnice prodány zhruba o tři čtvrtě miliardy méně, než byly prosté účetní odhady jejich majetku. Tím vznikla i Středočeskému kraji ztráta ve výši tři čtvrtě miliardy korun. A že nejde o ztrátu iluzorní je vidět ještě dnes v účetnictví nemocnic Středočeského kraje, protože, dámy a pánové, ty nemocnice předtím byly převedeny na akciové společnosti a prodávaly je tedy fakticky akciové společnosti. Takže dodnes najdete v účetnictví Kladna, Kolína, Příbrami, Mladé Boleslavi stamiliónové deficity, které s sebou tyto nemocnice táhnou ve svém účetnictví, protože samozřejmě účetnictví musí pravdivě zobrazit rozdíl mezi účetní hodnotou prodávaného majetku a reálnou hodnotou, za kterou byl majetek skutečně prodán. Takže dodnes ty nemocnice s sebou táhnou stamiliónové deficity za tento nevýhodný prodej. Já se nebojím tento prodej, který tehdy zorganizovala ODS za podpory lidovců - třeba pro to hlasovala i paní Langšádlová, která dneska už zase není u lidové strany, ale je u TOP 09 a nepamatuje si, proč vlastně pro to hlasovala - ale prostě hlasovalo pro to tehdejší zastupitelstvo s většinou ODS za podpory lidovců. Dodnes na to máme památku v tom účetnictví ve výši mínus zhruba 800 mil. korun, které nám dodnes v tom účetnictví schází.

Já se nebojím tuto operaci nazvat krádeží, loupeží něčeho, co generace našich předků tady budovaly jako veřejný neziskový sektor. Většina těch nemocnic totiž měla základy ještě za Rakouska-Uherska a ani tehdy, za starého mocnářství, to nebyly soukromé subjekty. Byly to veřejné státní instituce. Stejně tak za první republiky, stejně tak v následujícím období. V podstatě poprvé v historii, po mnoha stech letech, přišla politická strana, která si dala za cíl plošnou privatizaci nemocnic. Dámy a pánové, nikde v Evropě nenajdete podobnou politickou stranu ani podobný osud nemocnic. Že se tu a tam nějaká nemocnice prodá, pronajme, případně nějaký soukromý investor nějakou postaví, to je normální, běžné a to by mně ani sociální demokracii nevadilo. Samozřejmě sociální demokracie od počátku prosazuje koexistenci veřejných nemocnic, veřejných neziskových nemocnic doplněnou sítí těch soukromých zařízení. A ta můžou být v různém vlastnictví. Mohou být ve vlastnictví měst, církví, neziskových organizací, ale klidně i podnikatelských subjektů. Proč ne? Ale je to doplněk základní páteřní osy neziskových nemocnic.

My bohužel dnes jsme ve stavu, kdy třeba Středočeský kraj nemá kompletní zdravotnickou péči v některých okresech, prostě jsou tam celé okresy, které vypadly, jako třeba Mělník nebo Beroun, zvlášť pro to Mělnicko je to velmi bolestné, protože už je dál od Prahy. Pro Beroun, pro část Berouna je to taky bolestné. A najdete tam takové osudy, a já je nechci připomínat, jako rozkradenou nemocnici v Brandýse, což je pomníček po privatizaci, kterou provedla ODS a Petr Bendl. Dnes Petr Bendl - my jsme tehdy říkali, že jde o rozkrádání nemocnic, že jde o krádež za bílého dne, tak se tomu vysmíval. Dnes, když za ním přijdou novináři a říkají, co říká tomu, co se stalo v Brandýse s nemocnicí, kterou prodal za 7,5 mil. a jejíž jednotlivé majetky mezitím byly prodány asi za 45 mil. během pár let a dneska je to ohlodaná kost, která v podstatě na 90 % za pár týdnů skončí. Skončí tím, že se zavře. Skončí krachem. Takto ji dobře vedl soukromý vlastník. A dnes když přijdete za Petrem Bendlem a zeptáte se ho, tak se diví. Říká, že o tom nevěděl, že samozřejmě on nikdy nic takového nechtěl, že ho vlastně podvedli jeho nejbližší, asi pan Rubáš, pan Tluchoř a mnozí další. Najednou Petr Bendl tam nikdy nebyl, o ničem neví, nikdy nic neslyšel, může za to nějaký Rubáš, Tluchoř a bůh ví, kdo ještě. On to přece myslel dobře. On to myslel dobře a myslel si, že ta nemocnice bude prosperovat, bude dnes léčit lidi a bude báječná. Realita je někde úplně jinde.

Já myslím, že stojí za to se podívat i do ostatních zprivatizovaných nemocnic. Jeďte se podívat, jak vypadá ta mělnická, jak vypadá ta neratovská, jak vypadá ta rakovnická. Nikde nenajdete zářivé prosperující soukromé zařízení, kde se investuje, jsou tam spokojení pacienti, šťastní lékaři, usměvavé sestry. Tam přijdete a slyšíte jenom nářky a problémy. Lékaři odcházejí, hledají si práci jinde, ty nemocnice kamuflují vůbec to, aby provoz udržely, tak tam kamuflují výpadky lékařů různými věcmi, např. že se momentálně maluje, takže se tam maluje třeba v listopadu, protože najednou na chirurgii nejsou chirurgové.To jsou důsledky.

Já myslím, že by stálo za to, abyste se tam do těch nemocnic jeli podívat, abyste je navštívili. A ne jako oficiální delegace, abyste tam zašli jako pacienti, promluvili si se sestrami, jak jsou tam spokojeny, promluvili si s lékaři, podívali se na to, jak ty nemocnice, zprivatizované nemocnice, dnes fungují.

Dámy a pánové, tento zákon měl být a vznikl jako pojistka proti tomu, aby v dalších krajích nedocházelo k masivní privatizaci nemocnic. Bohužel z mého pohledu, samozřejmě z pohledu pravice určitě dobře, když jsme prohráli volby v roce 2006, nastoupil tandem Julínek - Šnajdr a byť ten zákon platil, tak ho hodili naprosto k ledu a ignorovali ho, takže všechny snahy o zápis nemocnic podle tohoto zákona končily na naprosté ignoraci platného zákona od těchto dvou pánů.

Prostě dělali, jako že neexistuje, úředníkům zakázali cokoliv v těchto věcech dělat a bohužel to pokračuje i za ministra Hegera. Tento právní terorismus. Protože nejde o nic jiného než o právní terorismus. Když vy podle správního řádu, podle platného zákona podáte žádost, a Ministerstvo zdravotnictví hraje roli mrtvého brouka. Neplatí pro něho správní řád, neplatí pro něho zákon.

Doufám, pánové, že jednou se najde někdo, kdo zrovna vám to oplatí. Za všechny ty pacienty, za všechny ty sestry, za všechny ty lékaře. Že prostě přijde někdo a nezapomene, kdo to udělal. Že to byl pan Šnajdr, jmenovitě. A nezapomene na to za pět let, za deset let, za dvacet let. Totéž nikdo nezapomene, že se na tom podílel ministr Heger. Za pět let, za deset let, za dvacet let. Pokud to nebudu připomínat já, tak si myslím, že se najde spousta dalších, kteří vám to připomenou ještě za hodně dlouho. Protože to, co děláte, nemá v právním státě obdoby.

Dámy a pánové, teď jsme v situaci, kdy jistě vládní většina tady přehlasuje stojedničkou Senát. Vy na to tu sílu máte. Dokonce jsme v situaci, kdy podle mého soudu tím otevíráte Pandořinu skříňku pro příští další privatizace nemocnic. Ženete tím český systém zdravotnictví a Českou republiku do naprosto unikátní pozice, že takovou nenajdete nikde v Evropě. Nikde v Evropě nenajdete zdravotní systém založený na většině, tedy majoritě soukromých nemocnic. Ten systém prostě takto fungovat nemůže. Nemůže proto, protože ho neufinancujete. Dnes ta soukromá zdravotnická zařízení, myslím tím nemocnice, která prosperují, prosperují jen díky tomu, že mají mimořádný režim úhrad od zdravotních pojišťoven. Prostě, běžte se zeptat do svých nemocnic ve svých městech, ve svých krajích. Běžte se jich zeptat, jak je platí zdravotní pojišťovny. A zjistíte, že je platí daleko hůř než platí ojedinělé soukromé subjekty v okolí. Všichni víme a ví to i pan ministr Heger, že soukromá Nemocnice Podlesí dostává roky, roky, výrazně vyšší platby za totéž, co dělá o kousek dál fakultní nemocnice. Ptáte se proč? No prostě proto. Prostě proto, dva subjekty vedle sebe, jeden státní, druhý soukromý, ošetří pacienta - věřme tomu, že oba stejně kvalitně, aspoň tak vycházejí měření - a jeden za to dostane o 20 % víc třeba než ten druhý.

A takhle to funguje roky. Roky, protože samozřejmě ojedinělé soukromé subjekty si často, ne vždycky - viz. brandýská nemocnice, to je jedna z výjimek, ale stejně je výjimka i třeba neratovská nemocnice a další - tak si řada soukromých subjektů dokáže prolobbovat lepší úhrady zdravotní péče než kolik dostávají městské, krajské nebo státní zařízení. To je realita, kterou tady ignorují roky ministři zdravotnictví. Jedině, kdy jsme se to pokoušeli narovnat, bylo krátké období v roce 2006, kdy jsme nejprve zmapovali, jak dostávají nemocnice úhrady. A když jsme zjistili, že nejlépe placené nemocnice jsou ze dvou třetin soukromé subjekty, tak jsme se začali ptát hlavně Všeobecné zdravotní pojišťovny, jak je to možné. Než se cokoli stačilo - protože smluvní vztahy trvají dlouho, to je nastavené, to nezměníte z měsíce na měsíc, k tomu potřebujete minimálně jeden až dva roky obrátit ten systém, tak volby s tím zatočily a pánům Julínkům, Šnajdrům a dalším to bylo jedno. Nebo možná dokonce to i podporovali. Pan Šnajdr je předseda správní rady VZP a nese dvojí zodpovědnost. Jednak jako náměstek tehdy, ale i dnes jako předseda správní rady za to, že třeba VZP standardně běžně platí rozdílné úhrady za stejnou práci, za stejnou péči různým subjektům.

A zajímavé je, jak jsem říkal, že když si uděláte analýzu, že ze dvou třetin jde o soukromá zařízení. Takže pokud by ten hospodářský zázrak měl fungovat všude a všude jsme ty nemocnice zprivatizovali, tak se připravme na to, že majitelé logicky vyvinou extrémní tlak, aby od pojišťoven dostali víc. Už dnes se nám zase pojištění propadá do hlubokého deficitu. Dnes nechcete ani uhradit zvýšené náklady z DPH. Můžete mi říct, z čeho byste to zaplatili? Samozřejmě prostředky na to nemáte. A nebudou ani v budoucnosti.

Pan ministr tady bude tvrdit, že on určitě je odpůrcem toho, aby se většina nemocnic privatizovala, a bude to říkat naprosto vážně, seriózně, s tím, že on si to nepřeje. Pak se ho tedy ptám, proč dělá kroky, které k tomu směřují. Pane ministře, já netvrdím, že tento zákon je dokonalý, bezchybný. Vycházel z některých evropských norem, z některých evropských předloh a jistě byl materií k debatě a k diskusi a k úpravám. Ptám se vás, proč jste tedy, když jste ale s ním nespokojen, nepřišel za více než rok, co jste na ministerstvu, s vlastním návrhem toho, jakou právní neziskovou formu by měly mít nemocnice.

Zatím v podstatě jen teoreticky hovoříte o fakultních nemocnicích, že by měly být předělány na univerzitní. Při té debatě ale už naznačujete, že některé nemocnice, které jsou dnes fakultní, by vlastně měly být zprivatizovány. Takže vy si sám protiřečíte. Třeba Bulovka, která by měla být vyňata z toho, že je fakultní nemocnice, je to vaše nemocnice, tedy ministerská, státní, tak je veřejným tajemstvím, že je připravována k privatizaci. Obdobně se dá uvažovat i třeba o Thomayerově nemocnici. Čili vy na jednu stranu hovoříte o tom, že privatizaci nechcete, a na druhou stranu ji více či méně aktivně připravujete.

To, co vám stálo v cestě, je samozřejmě tento zákon. A zvlášť nepříjemná komplikace, že třeba Středočeský kraj už před dvěma nebo třemi dokonce lety podal žádost o transformaci našich nemocnic, akciových společností, na tuto neziskovou formu. Tři roky děláte, že to nevíte. Znovu připomenu, že i vámi najatý, resp. panem Šnajdrem a Julínkem najatý právník doktor Němec, ano, ten doktor Němec, který před tím byl známý jako ministr spravedlnosti svojí aférou třeba katarského prince, tak ten pracoval pro Ministerstvo zdravotnictví, také, tuším i pro pana Topolánka. Ale i on ve své právní analýze pro Ministerstvo zdravotnictví, kterou si objednal pan Šnajdr s panem Julínkem, jasně napsal, že není jediný právní důvod, proč nezapsat a nevyhovět žádosti Středočeského kraje o transformaci nemocnic na neziskové organizace.

Jediný logický a vysvětlitelný důvod je, že prostě víte, že pokud by ty nemocnice byly takto transformovány, už je prakticky nejde zprivatizovat. Nejde je jednoduše pronajmout, nejde je jednoduše prodat. Protože ten zákon říká, že k takovémuto aktu potřebujete tři čtvrtiny hlasů zastupitelstva příslušného kraje nebo příslušného města, pokud by šlo o městskou nemocnici. Tři čtvrtiny. Čili víte, že i po případných změnách v krajích a po jiném politickém uspořádání by bylo velice obtížné získávat takovouto většinu pro pronájem či prodej nemocnic. Tedy jediné logické vysvětlení a já ani pana Šnajdra ani pana ministra nepodezírám z naivity. Tím vám skutečně nechci kazit reputaci, že byste jeden nebo druhý byli naivkové. To určitě nejste. Čili jediné logické vysvětlení pro tento váš návrh zrušit tento zákon je, že samozřejmě jste se nevzdali svých plánů na privatizaci nemocnic a říkáte si, že čas možná změní poměry sil. A najednou i v krajích budete mít zase třeba většinu. A nemocnice, které dnes dobře fungují, jsou dobře vybavené, jsou rekonstruované, zase někomu prodáte v podstatě za hubičku.

Stejně tak jako váš kolega Petr Bendl prodal tu brandýskou, tu rakovnickou, tu hořovickou, případně onkologii na Pleši a další. Vy už jste si to jednou vyzkoušeli a vyzkoušeli jste si, že to jde, že žijeme v zemi, kde když něco legálně ukradnete, tak se vám nemůže nic stát, byť to pro laiky může působit naprosto absurdně, ale když znáte zákony, radí vám právníci, tak jste beztrestní, když se prostě rozhodnete, že něco, co má hodnotu miliardu, dáte kamarádovi za jeden milión korun a uděláte to tak, že to odhlasuje zastupitelstvo kraje a všechny příslušné orgány, tak jste nespáchal žádný trestný čin. Prostě co? Tak nějaký erár přišel o miliardu. On přišel za vašich vlád o víc. To je jistě pravda a podle hesla "on si daňový poplatník někdy naspoří na nové" můžete zase hledat další zajímavé objekty k tomu, jak se to dá zašantročit.

Čili to je hlavní motivace, protože jiné logické vysvětlení tady není. Vy si prostě čistě a jednoduše připravujete půdu k tomu zopakovat loupež nemocnic. To, co proběhlo ve Středních Čechách, tak si myslíte, že může do budoucna proběhnout i ve zbytku republiky. Konečně proč ne? Vždyť je to fajn, když na tom pár lidí vydělá. Že pacienti přijdou o své nemocnice, sestry a lékaři přijdou o své nemocnice, to vám je přece jedno. Vy si bláhově myslíte, že když onemocníte, že se dostanete do privilegované nemocnice, která ještě zbyla. Řada z vás možná ano. Řada z vás to nestihne, protože z povahy onemocnění budete potřebovat nejbližší nemocnici.

Já vám všem, kdo pro to dneska zvednete ruku, moc přeji, abyste se příště dostali do v uvozovkách prosperující zprivatizované nemocnice v situaci, kdy třeba budete postiženi nějakou vážnou chorobou nebo nehodou, skutečně vám ten zážitek přeji. A doufám, že vám osud dopřeje aspoň chvilku světlého okamžiku, kdy si vzpomenete na své dnešní rozhodnutí a alespoň na chvilku si řeknete: proboha, kdybych tehdy hlasoval jinak, kdybych tehdy hlasoval pro to, aby naše zdravotnictví fungovalo a prosperovalo, kdyby mně tehdy hamižnost nezatměla zdravý rozum. Bohužel bude pozdě. Život reprízy nekoná.

Já chápu, že takové otrlé jedince jako pana Šnajdra určitě moje řeč k ničemu nepohne, možná někoho z vás pohne, i když hlasovat budete stejně, jak jste si v koalici předsevzali a s panem Šnajdrem to nehne, protože to je jeho plán. Už nám v přímém přenosu zprivatizoval očkovací program, který dneska má firma se sídlem někde na Maltě. Všichni si myslíme, že pan Šnajdr ji spoluvlastní a je nám to k ničemu, že si to myslíme. Nebo na Kypru. Omlouvám se, teď nevím, jestli na Maltě nebo na Kypru. Kam jste to, pane Šnajdře, dal tu svoji firmu? Prostě na nějaký hezký ostrov. Takže si to všichni myslíme, všichni, kdo dělají v očkování, prostě o tom hovoří. Je to vlastně jedno, díky tomu vlastně zanikly a zanikají zdravotní ústavy, protože taky překážely v cestě privatizaci očkovacího programu. Jede to dál, je to dražší, je to horší, daňový poplatník to zaplatí a pan Šnajdr z toho má radost. Tak proč by to tak konečně nebylo i s nemocnicemi?

Totéž s IZIPem jste to vlastně udělali podobně. Ještě vzpomínám, jak v této Poslanecké sněmovně, když jsem sem přišel jako ministr a vyhlásil jsem nucenou správu nad VZP, tak jsem říkal, že jedním z důvodů je to, že vaši poslanci, poslanci z ODS Cabrnoch a Ouzký, tady připravili tunel na peníze VZP. Tehdy jste tady tloukli do lavic, bučeli a vykřikovali, ať přestanu pomlouvat vaše soudruhy z ODS, že chtějí tunelovat Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Dokonce to došlo tak daleko, že pan poslanec Cabrnoch i Ouzký na mě dali žalobu za na cti utrhání, že jsem je obvinil, že tunelují Všeobecnou zdravotní pojišťovnu přes IZIP.

Dámy a pánové, byl to zajímavý vývoj, pokud to nevíte. Pan poslanec Ouzký soud prohrál, protože ať je to, jak je to, aspoň má trochu cti v těle a přiznal příjmy z IZIPu ve svém finančním přiznání v europarlamentu. Takže soud mu řekl a já mám rozsudek, kde už tehdy bylo napsáno, že jde o jistou formu tunelování fondů Všeobecné zdravotní pojišťovny. To jsme někde čtyři roky zpátky. Pan poslanec Cabrnoch je tak nehorázný, že u soudu tvrdil, že s IZIPem nemá ale vůbec nic společného. U soudu - váš kolega, váš europoslanec. U soudu tvrdil, že s IZIPem nemá nic společného. Dnes vidíte, jaká je realita. Dnes se pan poslanec Cabrnoch k IZIPu hrdě hlásí a debatuje se o tom, komu s panem poslancem Ouzkým prodali akcie, respektive dali akcie. Potkali nějakou švýcarskou firmu, řekli si milá švýcarská firma, existuje asi 14 dní, proč bychom jí nedali své akcie IZIPu. Běžně to tak děláme. Kdo jste akcionářem, tak mi jistě dáte za pravdu, že to je běžná praxe, že běžně akcie někomu dáváme a zase je dostáváme. Možná ve světě pana Cabrnocha a Ouzkého, v normálním světě určitě ne.

Čili, dámy a pánové, opět pan Šnajdr, který v tom hraje ústřední roli, jako bývalý první náměstek ministra zdravotnictví a jako předseda správní rady VZP nese přímou odpovědnost za toto jasné tunelování Všeobecné zdravotní pojišťovny, které stálo nás, stálo Všeobecnou zdravotní pojišťovnu už skoro 2 mld. korun. Prostě je to pořád o tomtéž. A dneska se zase mnozí poslanci z ODS diví. Když jsou dotazováni na IZIP, říkají: my jsme nevěděli, stejně jako pan ministr Bendl dnes říká: já nevěděl, že někdo chce ukrást brandýskou nemocnici, to je přece hrůza, co se děje. A opět se to opakuje. Vy jste to nevěděli, netušili, neslyšeli, nevěřili. Já vám to tady před šesti lety opakovaně říkal. A to jste bučeli, dupali, pískali, že to tak není. Ale vám je to všem zjevně jedno. Vy tady sedíte, berete si svůj poslanecký plat a říkáte si ono nějak bude.

Jenže tohle je strašně vážná věc, protože otevřít dveře privatizaci nemocnic je skutečně velice nebezpečná hra, která nemá ve světě obdoby. Já vás moc prosím. Přestaňme si zahrávat s takto nebezpečnými věcmi. Přestaňme experimentovat se zdravím a životy lidí. Přestaňme experimentovat s tak citlivými a složitými systémy, jako je systém zdravotnictví. Vydejme se cestami, které jsou ve světě a hlavně v Evropě běžné, ozkoušené a bezpečné. A tou cestou je systém a síť veřejných neziskových nemocnic. Proto vás prosím. Nepodpořte tento nebezpečný návrh.

Více:
Rath: Nechtěl bych se dočkat další akce Děkujeme, odcházíme, nebo Děkujeme, máme vás už dost

##PROFIL 236##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PSP ČR

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

10:02 Vích (SPD): Naši vojáci v Keni jsou problém

Incident českých vojáků v Keni stále vyvolává otázky informovanosti mezi Armádou ČR, Ministerstvem o…