Česká republika se tímto zákonem snaží dostát svým závazkům vůči Evropské unii - vyrábět do konce roku 2010 minimálně 8 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. Stejný systém zvolilo více evropských zemí. Jenže tam si politici nastavili možnost flexibilních změn garantovaných výkupních cen a úřady těchto států včas zareagovaly.
Návrh zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie předložila do Sněmovny vláda Vladimíra Špidly (ČSSD) v listopadu 2003. Norma vznikla ve spolupráci ministerstev průmyslu a obchodu a životního prostředí, které v té době vedli Milan Urban (ČSSD) a Libor Ambrozek (KDU-ČSL). Vláda argumentovala tím, že zákon stabilizuje podnikatelské prostředí a soukromí investoři pomohou státu splnit požadavek EU vyrábět do roku 2010 z obnovitelných zdrojů osm procent veškeré elektřiny. Sněmovna zákon schválila až v únoru 2005 (vláda Jiřího Paroubka), přičemž jej částečně pozměnila. Z hlediska dnešního problému s vysokými výkupními cenami je podstatná poslanecká změna ustanovení o možnostech Energetického regulačního úřadu (ERÚ) upravovat výkupní ceny. Pozměňovací návrh omezující možnost ERÚ každoročně snižovat výkupní ceny pouze o pět procent (vládní návrh umožňoval snižování o deset procent) předložila poslankyně ČSSD Iva Šedivá a následně i komunista Ladislav Urban. Pro zákon hlasovala většina poslanců vládní koalice (ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU) a komunistů, proti byli zákonodárci za ODS.
V rozhodný moment pozdě zareagovalo ministerstvo průmyslu a také ERÚ. Pokud by tyto úřady splnily své povinnosti, tak k razantnímu zdražení energie nemuselo vůbec dojít.
Dále je důležité zmínit fakt o vlivu ČEZu. ČEZ totiž není nestranným hráčem (sám investuje do obnovitelných zdrojů významné částky), ale má velký vliv na parlamentní proces. V době, kdy máme v ČR sednou nejdražší elekřinu v rámci EU a čtvrtinu energie vyvážíme, se jedná o velmi závažný problém. Lze tedy tvrdit, že ČEZ patří mezi hlavní spekulanty s elektrickou energií vyrobenou z fotovoltaických článků.
Strana zelených bude i v budoucnu podporovat rozumný rozvoj obnovitelných zdrojů energie.
Vždy jsme vystupovali proti nesmyslnému zastavování zemědělské půdy fotovoltaickými elektrárnami nebo obdobnými stavbami. V této souvislosti jsme navrhovali zvýšení poplatků za vynětí ze zemědělského půdního fondu. Jsme ale pro podporu výstavby na střechách domů, skládkách, v průmyslových areálech, na protihlukových stěnách a dalších tomu vhodných místech.
Více:
Za růst ceny elektřiny může podle Lišky ČEZ, ne fotovoltaika
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zeleni.cz