Schwippel: Bouřlivá debata o financování vědy

27.02.2010 22:46 | Zprávy

Z jednání podvýboru pro vědu a vysoké školy.

Schwippel: Bouřlivá debata o financování vědy

Podvýbor pro vědu a vysoké školy na svém jednání dne 23. února znovu bouřlivě debatoval o systému financování vědy a výzkumu. Důvodem byla novela zákona o podpoře výzkumu a vývoje (sněmovní tisk č. 991), která navrhuje anulovat část nedávno přijaté reformy. Podvýbor nepřijal usnesení.

Předkládaná novela má upravit zákon č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků (zákon o podpoře výzkumu a vývoje), a to jeho část změněnou zákonem č. 110/2009 Sb., označovanou za reformu pravidel podpory výzkumu a vývoje z roku 2009.

Novela nyní předložená má, dle Předkládací zprávy, „umožnit, aby příprava státního rozpočtu na výzkum a vývoj nebyla v dalších letech vázána těmi ustanoveními zákona, která by vedla k nežádoucím dopadům na financování velké části výzkumných organizací, a poskytnout potřebný čas pro změny, které lze očekávat jako výsledek připravované série kulatých stolů k systému (podpory) výzkumu, vývoje a inovací v ČR a projektu Mezinárodního auditu systému výzkumu a vývoje v ČR, který v rámci programu Vzdělání pro konkurenceschopnost řeší MŠMT."

Konkrétně novela navrhuje zejména následující změny zákona č. 130/2002 Sb.:

- upravit §5a odst. 2 písmeno b) tak, aby celkové výdaje na výzkum, vývoj a inovace byly sice i nadále určovány vládou na základě návrhu Rady (vlády) pro výzkum, vývoj a inovace, který musí vycházet z Národní politiky výzkumu, vývoje a inovací, ale již nikoli (jak zní současná dikce zákona) v členění podle výzkumných organizací a na základě "zhodnocení výsledků dosažených výzkumnými organizacemi v uplynulých 5 letech"; podstatnou změnou by bylo i to, že takto by byly stanoveny nejen výdaje na institucionální podporu (§6 odst. 2 písm. c), ale i další výdaje, tj. účelová podpora na programy aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací (§6 odst. 2 písm. a) a účelová podpora na specifický vysokoškolský výzkum (§6 odst. 2 písm. b),

K tématu: Vědci prý mají právo demonstrovat

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Schwippel

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Decroix (ODS): Dýpfejk nesmí ubližovat

19:03 Decroix (ODS): Dýpfejk nesmí ubližovat

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k technologii deep fake.