Děkuji za slovo, pane místopředsedo. Vážený pane ministře, vážené paní senátorky, páni senátoři, pan ministr nás velmi podrobně v zastoupení pana premiéra seznámil s tím, oč se v této agendě jedná, přesto mi dovolte, abych jenom několik bodů zopakoval nebo spíše připomněl.
My už jsme v únoru projednávali komunikační dokument, který se týká programu Evropa pro občany, kde jsme upozornili vládu na to, že se nedomníváme, že tato agenda se týká vnitřního trhu, a tudíž že je zapotřebí požádat obě komory o předběžný souhlas. Vláda našemu požadavku vyhověla a z toho důvodu tedy předložila a nyní tedy předstupuje před nás, abychom tento předběžný souhlas s vlastním programem vyjádřili hlasováním.
Komise vlastní program, tedy program Evropa pro občany pro období 2014-2020 považuje za jeden z nástrojů k propojení demokratických zásad v článcích 10 a 11 Smlouvy o EU. Tento článek by měl sloužit, za prvé, k zvyšování povědomí o dosavadním vývoji, o dějinách, o identitě a cílech Unie a podněcovat také debatu na tato témata. Druhým bodem je podpora demokratické angažovanosti občanů, o aktivním občanství na úrovni Unie a k pochopení principu unijní normotvorby. Jednotlivá opatření mohou mít tedy podobu grantů nebo veřejných zakázek. Po přijetí programu by Komise přijímala vlastní prováděcí akty komitologickým postupem, tedy ve výborech, kde mají jednotlivé členské státy svoje zastoupení.
Vláda uvítala tzv. akci 4 – Aktivní evropská paměť, která umožňuje alokovat prostředky na programy na studium totalitních režimů, podporovala platformu evropské paměti a svědomí a vláda společně s některými dalšími státy žádala však o přísnější komitologický přístup v rámci tzv. přezkumu, kdy Komise nemůže akt přijmout bez předchozího souhlasu výboru, nikoliv tedy jenom konzultativní doporučující postup. Protože s tímto požadavkem zůstala česká vláda osamocena, tak na tomto požadavku nakonec netrvala.
Finanční náklady na program pro ČR jsou 1,2 % hrubého národního důchodu, tedy 68,7 milionů korun. Program by neměl být nástrojem propagandy o tzv. světlých zítřcích. Studium historie a hodnocení úspěšných integračních projektů může vést k větší jistotě, sounáležitosti a také spokojenosti občanů. Velikost rozpočtu je nezanedbatelná a úvahy o redukci přerozdělovaných peněz považuji za legitimní. Doporučuji proto evaluaci, tedy vyhodnocení současného programu Evropa pro občany.
A dovolte mi tedy, abych stejně jako později celý výbor schválil doporučení, abychom při našem dnešním hlasování vyjádřili a vyslovili předchozí souhlas s návrhem nařízení Rady, kterým se na období 2014-20 zavádí program Evropa pro občany. A vám děkuji za pozornost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: senat.cz