Štěch (ČSSD): Vysláním lékařů na Slovensko vláda porušila Ústavu

08.12.2011 14:21 | Zprávy

Projev na 14. schůzi Senátu dne 8. 12. 2011

Štěch (ČSSD): Vysláním lékařů na Slovensko vláda porušila Ústavu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) na tiskové konferenci

Děkuji, vážený pane místopředsedo, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři. Akce lékařů na Slovensku byl zaměstnanecký, sociální a dá se říci i vnitropolitický střet, konflikt. Slovensko nepostihla živelná pohroma ani nebylo ohroženo zvenčí. Mzdový sociální pracovně-právní a znova říkám politický konflikt, i když neříkám stranicko-politický, ale politický obecně ano. Tam byl řešen vládou a těmi účastníky sporu, i když neúspěšně až do 2. 12. letošního roku. Poté tedy došlo k dohodě. Vláda České republiky se rozhodla údajně na základě žádosti vlády Slovenské republiky vyslat vojenské lékaře na území Slovenské republiky. Proč? Aby zastoupili práci odmítající slovenské lékaře. To byl důvod, který je zcela zřejmý a tento důvod mi dovolte, abych konstatoval tu bez ohledu nebo o pokus hodnocení, kdo konal špatně a kde byla a nebyla pravda. To si myslím, že není naším úkolem. To je především úkolem slovenských občanů a slovenských politiků a slovenské veřejnosti.

Vyslání vojsk ozbrojených sil podléhá vyslovení souhlasu podle článku 43 odstavec 3a) Parlamentu České republiky. To znamená oběma komorami Parlamentu České republiky. Myslím, že vláda si byla a je této ústavní povinnosti vědoma. Ústava v této části je naprosto srozumitelná a domnívám se, že ani v minulosti nebyly žádné výkladové spory o interpretaci této části Ústavy. Mimo to jsem 2. 12. v pátek kolem 11.00 hodiny předal dopis předsedovi vlády. Tento dopis jsem předal i na základě dotazů některých z vás, zdali nehodlám v této věci konat. Já vás s tímto krátkým dopisem seznámím. Pro genezi problémů je podle mého názoru také důležitý.

Vážený pane předsedo vlády, ze sdělovacích prostředků se dozvídám o aktuálním rozhodování vlády, jehož předmětem má být vyslání skupiny vojenských lékařů k působení na území Slovenské republiky. Jelikož rozhodování o souhlasu s vysláním ozbrojených sil mimo území republiky patří rovněž pro svou politickou citlivost podle článku 43 Ústavy k významu oprávnění Senátu, rád bych se ujistil o tom, jak vláda hodlá dále postupovat. Jde mi zejména o to, zamýšlí-li vláda požádat komory o souhlas Parlamentu s takovým vysláním, resp. spíše kdy to udělá. Pro úplnost upozorňuji, že příští týden se koná schůze Senátu, na níž by mohl být předmětný bod zařazen.

V této formě dopisu je zcela zřejmé, že se nezaujímá jakékoliv stanovisko, jestli se koná nebo nekoná dobře. Ale chtěl jsem, aby nebyla pominuta Ústava, aby nedošlo k nedorozumění a případnému následnému řešení, které bohužel teď musíme zde provádět. Odpověď jsem obdržel včera, to znamená až ve středu ráno 7. prosince kolem 10.00 hodiny. Z této odpovědi mi dovolte, abych také aspoň část tu podstatnou citoval, to znamená odpověď předsedy vlády Petra Nečase: Vážený pane předsedo Senátu v návaznosti na váš dopis ze dne 2. prosince 2011 ve věci poskytnutí informace, zda vláda ČR hodlá požádat komoru Parlamentu ČR o souhlas s vysláním skupiny vojenských lékařů k působení na území Slovenské republiky, vám tímto sděluji následující.

Vláda Slovenské republiky požádá dopisem předsedkyně vlády Slovenské republiky ze dne 1. prosince 2011 předsedu vlády ČR o poskytnutí pomoci při řešení nouzového stavu v oblasti zdravotní péče na Slovensku způsobené hromadnými výpověďmi lékařů. To je, prosím, ten důvod.

Dále. Vláda České republiky rozhodla svým usnesením ze dne 2. prosince 2012 č. 893 o vyslání českých lékařů, kteří jsou příslušníky Armády ČR na území Slovenské republiky. Vyslaní příslušníci Armády ČR budou působit na území ČR v rámci vojenského cvičení. Takže tolik odpověď předsedy vlády - najednou tedy vojenské cvičení, které se samozřejmě plánují. Po 4 dnech se oficiálně dozvídáme, že je to účast na cvičení, i když v žádosti předsedkyně vlády Slovenské republiky je naprosto jiný účel. Následně 7. 12. přichází žádost o projednání vzetí na vědomí Senátu doplňku plánu vojenských cvičení mimo ČR. Tento materiál jsem per rollam přikázali Organizačním výborem k projednání VZVOB, který podle informací se tím má dneska zabývat. A předpokládám, že tento bod bude následně zařazen právě na program této probíhající schůze. Aby bylo jasné, myslím, že postupujeme zcela korektně a v duchu litery zákona.

Mezitím Organizační výbor Senátu rozhodl navržený program 14. schůze doplnit o bod, který teď projednáváme, tj. "Okolnosti vyslání slovenských lékařů na Slovensko". Je seriózní, pravdivé hovořit o cvičení, když od počátku se i z vládních úst hovoří o pomoci nahrazení práci odmítajících slovenských lékařů (viz citace i z předsedkyně vlády SR).

Takže podle mého názoru, a doufám, že nejenom mého, nešlo o plánované vojenské cvičení. Pokud, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři, takto začneme interetovat, manipulovat a kroutit znění Ústavy ČR a v tomto případě to činí podle mého názoru vláda ČR či přihlížet nečinně v Parlamentu, tak dáváme, nezlobte se na mě, návrh obdobnému špatnému chování, nedodržování Ústavy a dalších právních norem prakticky všem občanům.

Senát opakovaně zdůrazňoval a zdůrazňuje, že je pojistkou ústavnosti. Nyní máme možnost to podle mého názoru to zcela jasně potvrdit. Nebudu zde v tuto chvíli sdělovat, co si myslím, že bylo skutečným důvodem, že vláda konala v rozporu s čl. 43 Ústavy, zejména odst. 3. Doufám, že další průběh diskuse mě k tomu nebude nutit.

Je ale mojí povinností, pokud mám dostát své ústavní zodpovědnosti, a věřím, že i všichni zde přítomní, abychom předložili usnesení; a usnesení také schválili, které se k této problematice vyjadřuje.

Proto mi dovolte, abych navrhl následující usnesení. Máte ho již k dispozici. Já ho ale pro pořádek přečtu.

Návrh usnesení Senátu k bodu programu "Okolnosti vyslání vojenských lékařů na Slovensko".

Senát Parlamentu České republiky:

I. Konstatuje, že

a) Ústava České republiky ve svém čl. 43 zakládá obecnou působnost Parlamentu při rozhodování o vyslání ozbrojených sil ČR mimo její území, a to s několika výjimkami formulovanými ve prospěch časově omezeného rozhodování vlády,

b) vláda dne 2. prosince 2011 rozhodla o vyslání skupiny slovenských lékařů na území Slovenské republiky, aniž by byl naplněn kterýkoliv z důvodů stanovený v čl. 43 odst. 4 a 5 Ústavy, tedy mimo svoji samostatnou působnost,

c) vojenští lékaři byli na území Slovenské republiky vysláni bez autorizace komor Parlamentu České republiky, tj. pouze na základě rozhodnutí vlády, která však o tom sama rozhodnout nemohla, protože z kontextu vyslání je zřejmé, že rozhodně nejde o účast na vojenském cvičení, jak vláda uvádí,

d) zvoleným postupem vlády byla porušena Ústava České republiky.

II. Pověřuje předsedu Senátu Milana Štěcha, aby toto usnesení zaslal předsedovi vlády.

Vážené paní senátorky, vážení páni senátoři, žádám vás - vzhledem k tomu, že je naší povinností dbát na dodržování Ústavy, abychom tento návrh usnesení podpořili. Děkuji.

Více:
Posily českých lékařů dorazily na Slovensko

##PROFIL 89##


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: senat.cz

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

vozidla UA bez STK

Pane ministře Kupko, jak dlouho ještě hodláte tolerovat provoz ukrajinských vozidel bez technických kontrol na území české republiky? Myslíte, že se chováte s péčí řádného hospodáře? Stanice STK jsou kapacitně připraveny provést kontroly UA vozidel, ale vy evidentně tolerujete jednu skupinu cizích...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Červenka (Trikolora): A je to venku!

12:12 Červenka (Trikolora): A je to venku!

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k žádosti o vydání předsedy SPD Tomia Okamury k trest…