Stráská (ČSSD): Proč stát šetří na zdravotně postižených?

26.01.2013 20:15 | Zprávy

Takzvaná sociální reforma bývalého ministra Jaromíra Drábka poškozuje sociální systém jako celek a její důsledky bude každá budoucí vláda řešit ještě řadu let. Zákonem o poskytování sociálních dávek osobám se zdravotním postižením byl drasticky zúžen okruh osob, které mají nárok na získání průkazu zvlášť těžce zdravotně postižených (ZTP) a průkazu zvlášť těžce zdravotně postižených s průvodcem (ZTP/P).

Stráská (ČSSD): Proč stát šetří na zdravotně postižených?
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Od ledna minulého roku mohou tyto průkazy obdržet pouze osoby, které jsou podle zákona o sociálních službách považovány pro účely příspěvku na péči za osoby závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II (středně těžká závislost), a osoby starší 18 let, jež nejsou schopny zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace z důvodu úplné nebo praktické hluchoty. Pouze takto definovaní příjemci mají dle zmíněného zákona nárok na výhody, především bezplatnou dopravu místní veřejnou dopravou a slevu na vlaky. V jejich případě však nejde o výhody, které by zneužívaly, nýbrž o nutnost.

Do prosince roku 2011 byl okruh osob, které mohou dostat průkaz ZTP, definován na základě konkrétních diagnóz stanovených vyhláškou k zákonu o sociálním zabezpečení. Dnes je klíčovým pojmem k přidělení průkazu ZTP závislost konkrétní osoby na ostatních. Pro účely řízení o přiznání průkazu osoby se zdravotním postižením požádá krajská pobočka Úřadu práce příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení o posouzení schopnosti žadatele zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility a orientace a o posouzení stupně závislosti. „Je nesporným faktem, že se počet osob, kterým stát přiznává průkaz ZTP, rapidně snižuje, čímž stát šetří. Ale za jakou cenu“, říká Ivana Stráská, stínová ministryně práce a sociálních věcí.

„ČSSD dlouhodobě upozorňuje na skutečnost, že sociální reforma byla cíleně provedena jen proto, aby stát ušetřil. Podle odhadů má do konce roku 2015 přijít o statut ZTP až 150 tisíc osob. Budeme usilovat o změnu zákona, která by zohlednila rovněž bývalou právní úpravu, aby průkaz ZTP obdrželi opravdu všichni, kteří se bez něj v praktickém životě neobejdou“, uzavírá Ivana Stráská.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Zase jen řeči

Vy tvrdíte, jak je třeba reagovat na zpětnou vazbu od lidí. To si myslím taky. Ale pak koukám, že jste se neobtěžoval reagovat ani na jeden z dotazů zde. Tak si představujete tu komunikaci v praxi? Podle mě je to tak se vším. Jako politici něco slibujete, ale realita je pak úplně jiná.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Munzar (ODS): V zákoně o podpoře bydlení není vůbec žádná podpora výstavby

19:03 Munzar (ODS): V zákoně o podpoře bydlení není vůbec žádná podpora výstavby

Projev na 127. schůzi Poslanecké sněmovny ČR 23. ledna 2025 k bydlení.