Informaci o projektu předloží kolegům v kabinetu ministr vnitra Jan Kubice, jehož rezort byl společně s Českým statistickým úřadem úkolem pověřen. Záměr vyplývající z koaliční smlouvy počítal s pilotní realizací ve volebním roce 2012 a následným plnohodnotným zavedením od voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2014. Materiál nabízí několik variant řešení.
Projektový tým ministerstva zpracoval své poznatky také z jiných evropských států, které mají s elektronickým hlasováním a jeho aplikací praktické zkušenosti. Jedná například o Švýcarsko, Německo, Nizozemí, Estonsko, Velká Británie, Španělsko nebo Rakousko. Pozornost byla věnována detailně i těm státům, kde došlo sice k zavedené elektronickému hlasování, později však bylo od projektu odstoupeno.
Elektronické volby mají usnadnit práci
Dokument se zabývá rovněž možnými riziky, která by mohla s elektronickou volbou souviset. Hodnotí ale na základě veškerých nasbíraných dat a informací nejen negativa, ale i výhody, které by hlasování elektronickou formou, tedy přes internet, použitím digitální televize či například formou SMS zpráv, mohlo přinést.
Nespornou výhodou změny by byl větší komfort pro voliče, kteří by pro volbu nemuseli navštívit volební místnost. Mohl by tak hlasovat například z domova, z práce či ze zahraničí. Následné rozšíření elektronického hlasování by mohlo vést také ke snížení nákladů na tisk hlasovacích lístků, ale také snížení náročnosti při sčítání hlasů, eliminaci chyb a zrychlení zpracování výsledků voleb.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Vlada.cz