Vlasák (ODS): Nová auta se prodraží. Europarlament chce eCall v povinné výbavě

03.07.2012 17:56 | Zprávy

Europoslanci ODS dnes ve Štrasburku nepodpořili požadavek Evropského parlamentu na povinné zavádění systému eCall do nově vyráběných automobilů. Podle místopředsedy Evropského parlamentu Oldřicha Vlasáka by si měli řidiči montovat podobná zařízení do svých automobilů dobrovolně. Pokud bude systém eCall povinný, zákazníci si za každý nový automobil budou muset připlatit stovky eur.

Vlasák (ODS): Nová auta se prodraží. Europarlament chce eCall v povinné výbavě
Foto: ODS
Popisek: Europoslanec Oldřich Vlasák

Systém eCall by se v případě vážné dopravní nehody automaticky spustil, pokusil se hlasově kontaktovat posádku vozidla a současně by se spojil přímo s tísňovou linkou 112. Europoslanci nyní požadují, aby byla od roku 2015 zařízením eCall povinně vybavena všechna nová vozidla v EU, bez ohledu na značku nebo cenu. Uvažuje se o i traktorech nebo průmyslových vozidlech.

"Vítám samozřejmě každou technologii, která pomáhá zachraňovat lidské životy," řekl po hlasování místopředseda Evropského parlamentu Oldřich Vlasák. "Tato technologie je již nyní dostupná a každý, kdo se chce takto pojistit, si zařízení může koupit. Nemyslím si ale, že bychom zrovna v této nelehké době měli lidem plošně prodražovat nákup auta. Odhady hovoří o nárůstu ceny o 350 u každého auta, myslím si ale, že náklady budou ještě vyšší."

Oldřich Vlasák také upozorňuje na další náklady spojené se zbytečnými výjezdy záchranářů. "Pokud jde o povinně zaváděný eCall, měli bychom o věci ještě dále diskutovat. Co když se systém spustí v zaparkovaném autě, do kterého něco narazí? Posádka nebude odpovídat a záchranáři budou muset okamžitě vyjet. Služba eCall navíc umožňuje dálkově kontrolovatelný hlasový přenos z automobilu. Evropský parlament měl mnohem pečlivěji prozkoumat možnost zneužití a nepřípustného zásahu do soukromí."

Ing. Oldřich Vlasák
místopředseda regionálního sdružení
člen výkonné rady
zastupitel statutárního města
poslanec EP

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Co takhle zajistit důstojné mzdy občanům ČR?

Vy řešíte snížení vašich mezd, ale já vidím hlavní problém v tom, že většina lidí v ČR má mzdy nízké a celkově je tu velmi nízká životní úroveň, který se nezlepšuje. Co s tím hodláte dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD) Česko-slovenské vztahy je třeba obnovit

9:04 Vích (SPD) Česko-slovenské vztahy je třeba obnovit

Budovat dobré vztahy mezi ČR a Slovenskem bylo roky přirozené. Pětikoalice je zásadně narušila. Tahl…