Vystrčil (ODS): Do Valdštejnského paláce zavítala delegace ze švýcarského Belpu

04.09.2012 9:11 | Zprávy

Vzácné hosty přivítaly ve čtvrtek 30. srpna historické prostory Valdštejnského paláce v Praze, současného sídla Senátu Parlamentu České republiky.

Vystrčil (ODS): Do Valdštejnského paláce zavítala delegace ze švýcarského Belpu
Foto: ods.cz
Popisek: Senátor Miloš Vystrčil

Do jedné z nejvýraznějších staveb českého raného baroka zavítala na dopolední návštěvu delegace ze švýcarského Belpu, partnerského města Telče. Zástupci švýcarského městečka vedeni jeho starostou Rudolfem Neuenschwanderem tak přijali nabídku senátora Miloše Vystrčila, který je po celou dobu návštěvy doprovázel.

„Partnerství se švýcarským Belpem jsme uzavírali ihned po sametové revoluci v roce 1991. Bylo to hektické a zároveň krásné období. Hranice se otevřely a my jsme se začali učit, jak to vlastně na západ od nás funguje. Do Švýcarska jsem jezdil nejdříve jako učitel se studenty gymnázia na výměnné pobyty a později i jako zastupitel města a starosta. Byla to pro mě velká škola demokracie i způsobů jednání a chování. Bohužel i dnes po dvaceti letech máme pořád co dohánět,“ okomentoval s určitou nostalgií zahraniční návštěvu senátor Miloš Vystrčil.

Po prohlídce sídla Senátu a následném obědě, jehož součástí bylo i osobní poděkování Miloše Vystrčila jednomu ze zakladatelů a dlouholetých propagátorů belpsko-telčské spolupráce Heinrichu Ryserovi, zamířili radní švýcarského Belpu do partnerského města Telče. Tam je v podvečer přijme starosta Roman Fabeš. Večer čeká belpskou návštěvu setkání s telčskými zastupiteli.

Partnerství Telče a Belpu bylo navázáno už v roce 1991, obě města spolupracují především na úrovni škol a spolků. Od roku 1992 jsou v úzkém kontaktu například Gymnázium Otokara Březiny v Telči se školou v Belpu. Důkazem partnerství obou měst je tzv. Belpská lávka přes Ulický rybník, jejíž stavbu Švýcaři zaplatili v roce 1998. Jde o dva metry široký a asi sto metrů dlouhý dřevěný most v hodnotě dvou milionů korun.

Dnes již jedenáctitisícová obec Belp se nachází patnáct kilometrů od hlavního švýcarského města Bernu. Městečko se pyšní především nádhernou okolní přírodou. Leží totiž v údolí řeky Aare ve stejné nadmořské výšce jako Telč (cca520 mn. m.), avšak necelých padesát kilometrů od města se tyčí jeden z nejvyšších vrcholků Alp Jungfrau (4 158 mn. m.). Do katastrálního území města zasahuje bernské mezinárodní letiště, které silně ovlivňuje ekonomiku Belpu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Vystrčil - profil

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

DPH

Jaká by podle vás měla být ta jedna jediná sazba DPH? A jak vám věřit, že chcete snižovat daně, když zatím jste dělali jen pravý opak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

David (SPD): Je libo červíka? Mouční červi v chlebu. EU připravuje

18:02 David (SPD): Je libo červíka? Mouční červi v chlebu. EU připravuje

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prášku z moučných červů v pečivu.