A je to tady! Zdeněk Zbořil ke kandidatuře Dominika Haška na Hrad. A Karel Gott..

29.07.2019 9:41 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Vláda bez Petříčka a Maláčové? „Je zde naděje,“ předpokládá politolog Zdeněk Zbořil a upozorňuje na ty, kteří „jak se v Čechách říkalo už za monarchie, ‚vystupují výhružně‘ “. A že premiér věnuje víc času kůrovci a vysazování syslů než vyjádřením pro novináře? „Některé jeho spoluobčany zajímají lesní a polní škůdci víc než nějaký nešťastník, který se bude muset, na příkaz strany, stát ministrem kultury,“ komentuje Zbořil. Politolog se věnuje rozhodnutí Senátu k žalobě na prezidenta a reaguje také na slova Dominika Haška, který si myslí, že má předpoklady být dobrou hlavou státu: „Když jsme před několika lety upozorňovali žertem, že kandidovat by mohl na prezidenta třeba Daniel Landa a Karel Gott, už tehdy někdo doporučoval Dominika Haška a Jaromíra Jágra. No prosím, a je to tady!“

A je to tady! Zdeněk Zbořil ke kandidatuře Dominika Haška na Hrad. A Karel Gott..
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Premiér Andrej Babiš se v sobotním rozhovoru pro Právo rozčílil: „Víte, dlouho jsem se držel zpátky a hledal kompromis, ale moje trpělivost už došla. Takže vám něco řeknu. Už nejsem ochoten dál hrát s ČSSD divadlo, už nejsem ochoten ze sebe nechat dělat hlupáka a otloukánka a nejsem ochoten poslouchat ze všech stran, včetně od funkcionářů ČSSD, že jsem slabý premiér.“ Zároveň ujistil, že pro udržení kabinetu dělal maximum.

„Asi dojde na pokus o pokračování menšinové vlády, oblíbené to konstrukce, a zřejmě přijatelné pro prezidenta republiky. Chce to jen vyjednat pro ni novou podporu a Andrej Babiš říká, i ve vámi citovaném rozhovoru, že když ČSSD z vlády odejde, a přestane jeho grupetto podporovat, bude se muset ‚zeptat‘ ostatních politických stran, zda takovou vládu podpoří,“ komentuje politolog Zdeněk Zbořil.

„To bude zase nějakou dobu trvat, ale je zde naděje, že se Andrej Babiš obejde třeba bez ministra zahraničních věcí Petříčka a jeho autonomní zahraniční politiky, nebo paní ministryně Maláčové a jejích socialistických nároků na kdeco. Možná se s tím sveze dolů nebo nahoru i někdo jiný. Vláda v takovém případě bude doplněna nestraníky, kteří možná budou k premiérovi více loajální než dosavadní koaliční partneři, kteří dnes  vůči svým vládním partnerům, jak se v Čechách říkalo už za monarchie, ‚vystupují výhrůžně‘,“ dodal.

Podle Babiše je viník vládní krize jasný. Problém vyrobila ČSSD. „A hodila ho na mě. To ČSSD porušila nějaké své dohody s prezidentem, zradila a udělala hlupáka z pana Staňka, a prezident se přirozeně postavil na jeho stranu,“ uved také ve víkendovém rozhovoru.

„ČSSD svého ministra odvolala, ví bůh kvůli čemu, a nominovala člověka, který sice nevypadá jako ministr, který nerozumí rozpočtovému účetnictví MK ČR, ale ve srovnání s některými svými 3+14 předchůdci, počítám-li dobře jejich zástupy nejen z let ČSR, ale i ČSSR a ČSFR z polistopadových let, nevypadá „kulturně“.  A to ještě veřejně nevystupoval na prknech našeho kulturního polosvěta, který na jeho štědrost nedočkavě čeká,“ říká Zbořil.

Konečně, proč se také bavit s novináři…

Babiš ve středu v Lánech jednal o výměně na Ministerstvu kultury s prezidentem Milošem Zemanem. Po jednání však lánský zámek opustil bez jakéhokoli vyjádření. Výsledek později pouze napsal na Twitter. „Jenom Češi se mohou pyšnit premiérem, který sice v přímém přenosu počítá kůrovce a strká sysla do díry, leč k jednání o vládě s prezidentem republiky se nevyjádří ani pohledem, natož slovem,“ komentoval situaci šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Pan Kalousek nejde nikdy pro slovo daleko, ale možná, že by byl překvapen, kdyby zjistil, že některé jeho spoluobčany zajímají lesní a polní škůdci víc než nějaký nešťastník, který se bude muset, na příkaz strany, stát ministrem kultury,“ uvedl Zbořil. „Konečně, proč se také bavit s novináři, kteří popisují krizi jedné politické strany jako krizi vládní nebo dokonce, slovy Jiřího Přibáně, dovezeného pro tuto chvíli až z brexitem zmítaného Cardiffu, jako krizi ústavní? Možná by se jeho lehká ironie, při nepříliš dobré vůli, mohla začít považovat za dočasně populární ‚předsudečnou nenávist‘,“ dodal.

Hlava státu potvrdila, že odvolá Staňka k 31. červenci. O nominaci ČSSD na nového ministra ale prezident hodlá rozhodnout až v polovině srpna. Jenže, proč prezident rozhodnutí odkládá? „To samozřejmě nevím. Ale vím, že v Ústavě není napsáno, že prezident odvolává, schvaluje, jmenuje atd. bezodkladně, jak mu radí  pp. Rychetský a Jičínský, nebo takové ústavněprávní autority jako jsou pp. senátoři Láska a Drahoš. Ať se tito pánové raději angažují v doplnění textu Ústavy definováním doby, dokdy tak má prezident učinit – zda okamžitě, za týden, za měsíc, za rok atd., protože ani to ‚bezodkladně‘ není nijak změřitelné,“ konstatuje Zbořil. „A co kdyby, po zkušenostech s jedním výkonem Ústavního soudu, požadoval pan prezident, podobně jako jeden ostravský hoteliér, od kandidátů na ministra čestné prohlášení, že nikdy nebude cestovat s SK Slávií do Číny? A pokud ano, tak jen s Piráty do Tchaj-pej., ale bez rudé hvězdy na sešívaných dresech a v barvách a vzorech tibetské vlajky. Podle náčelníka vyznamenané BIS jsou to naši nepřátelé a je třeba je zatím jen pozorovat,“ dodal.

„Ničemu se nenaučili, nic nepochopili“

ČSSD stále trvá na Šmardovi. „To, že pan premiér neuspěl u pana prezidenta, nás netěší, a to, že pan prezident znovu odsunul termín, nás netěší dvojnásob, ale znovu říkám, že ČSSD není ta, kdo by tady posouval nějaké termíny. My jsme udělali všechno, a to, že se tady další aktéři nepohybují v rámci Ústavy, není chybou sociální demokracie,“ řekl jasně Hamáček. ČSSD je ochotna čekat až do půli srpna, kdy se prezident Zeman rozhodne, jak bude postupovat dál.

„Nevíme, kdo dokáže takovému vysvětlení uvěřit a věřit, a také se to nedá spočítat. Ale možná i v rozdělené ČSSD, zatím jen na nacionální a internacionální klany, někomu  dojde, zřejmě jako vždy s velký zpožděním,  kolik je tato politika stála nejen hlasů potenciálních voličů, ale i nezaplacených stranických příspěvků a odložených stranických legitimací. Těch v poslední době, alespoň podle zpráv z médií, podezřele přibývá. A chcete-li hodnocení, pak snad jenom – ničemu se nenaučili, nic nepochopili,“ říká Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

koalice-opozice

Nejen vy, ale dost vašich kolegů kritizuje to, jak koalice přistupuje k vašim návrhům jako opozice. Upřímně, myslíte, že vy jste byli lepší, když jste vládli? Já mám dojem, že byste se celkově měli všichni zamyslet a začít víc spolupracovat. Jasně, jste soupeři, ale nemělo by jít v prvé řadě o blaho...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

9:12 Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Ano, nezvládli jsme to! To by měla dle politologa Zdeňka Zbořila v reakci na …