Uplynul rok od začátku rusko-ukrajinské války. Jak válka na Ukrajině proměnila Ukrajinu, Rusko, ale i celou Evropu, pane profesore?
Válka Ukrajinu ničí. Ať dopadne jakkoliv, Ukrajina ztratí statisíce lidských životů, ekonomické ztráty budou ve stovkách miliard dolarů, kulturní život bude rozvrácen. Na druhé straně Evropa prožívá opojení z jednoty Západu a vůbec netuší, kam směřuje.
Porovnejte si jednání Mnichovské bezpečnostní konference a včerejší projev Vladimira Putina. Je zřejmé, že jsou zde dva oddělené světy. Pokud jde o Ukrajinu, pro politiky na Západě začala válka loni v únoru, pro Rusko převratem v Kyjevě roku 2014. Ani jedna strana nedosáhla svých výchozích cílů. Ukrajina dále bojuje, Rusko se nezhroutilo. V projevu ruský prezident hovořil o poklesu hrubého domácího produktu o 2,1 procenta a o inflaci čtyř až pět procent. Více než polovina ruského zahraničního obchodu se uskutečňuje v národních měnách, tedy mimo dolar a euro. To není zhroucení.
Jak vše zpětně hodnotit globálně?
Válka na Ukrajině svět změnila. Ukazuje se, že boje v Evropě světový jih nebere tak vážně, jako například konflikt na Blízkém východě; jih se s konečnou platností odděluje od svých koloniálních metropolí, začíná problémy ve světě vnímat přes prizma vlastních zájmů. Válka snižuje specifickou váhu Západu, především Evropy, ve světě. Rusko se orientuje více na východ a jih, což se může stát pro budoucnost Evropské unie velkým problémem. Čína – jak je patrné i z „bílé knihy“ Globální bezpečnostní iniciativa, kterou dnes zveřejnili v Pekingu – vystupuje jako globální stabilizátor, uklidňující faktor. To ovšem některým válkychtivým politikům vadí. Podle dostupných informací by měl 24. února veřejně představit čínský plán ukončení války na Ukrajině prezident Si Ťin-pching – plán, o kterém byly už informovány Kyjev i Moskva.
Ruská federace představuje podle českého Senátu nejvýznamnější hrozbu pro celosvětovou bezpečnost. Co o tom soudíte vy?
Největší hrozbu světové bezpečnosti představují nekvalifikované politické elity, které odmítají přijmout zákonnost změn, jež probíhají. Ve světě, v němž se ekonomicky probudily takové kolosy jako Čína a Indie, nemůže si Západ hrát na hospodáře, který všem diktuje pravidla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Daniela Černá